OLAĞANÜSTÜ GENEL KURULUMUZ GERÇEKLEŞTİ
Tarih : 24/03/2017

OLAĞANÜSTÜ GENEL KURULUMUZ GERÇEKLEŞTİ

 

 

            Sendikamız Olağanüstü Genel Kurulu 19 Mart 2017 Pazar Günü Ankara’da gerçekleşti.

Sendikamızın adına yenilenme olarak nitelendiren Olağanüstü Genel Kurul sonucunda Genel Başkanımız Nazmi Irgat liderliğindeki yeni Genel Yönetim Kurulu oluştu. 

Genel Yönetim, Genel Denetim ve Genel Disiplin Kurullarının seçimi gündemiyle toplanan Olağanüstü Genel Kurul’un Divan Başkanlığı’nı TÜRK-İŞ Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak üstlenirken, Divan Başkan Vekilliklerini TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreteri ve Yol-İş Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar ile TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alemdar, Divan Katip Üyeliklerini ise Genel Kurul delegelerimizden Zinnet Delibaş ile Neslihan Çelik Korumaz üstlendi.

            Gündem gereği delegelerin konuşmalarına yer verilmeyen Olağanüstü Genel Kurul’da Divan Başkanı Pevrul Kavlak bir konuşma yaptı. Kavlak konuşmasında endüstri ve bilgi çağında sendikaların yok edilerek emekçinin köle haline getirilmek istendiğine dikkat çekerek şunları söyledi. “Bizim birbirimizle mücadele ederek kaybedecek zamanımız yok. Bizim kendi içimizdeki küçük sorunlara harcayacak enerjimiz yok. Bu zor günlerde, birbirimize sarılmaya ihtiyacımız var. Çünkü bugün emekçiler açısından iyi bir tablo ile karşı karşıya değiliz. Ne yazık ki, sendikal açıdan iyi bir dönemi yaşayamıyoruz. Bu yalnızca ülkemizde yaşanan bir durum da değil, bütün dünyada sendikalar güç kaybediyor. Endüstri çağından bilgi çağına geçişte sendikaların küçülmesi isteniyor.  Tüm dünyaya bir mucize gibi sunulan küreselleşmenin sınır tanımaz kurallarının etkin olması için emeğin bastırılması ve sendikaların işlevinin ortadan kaldırılması sendikasız bir endüstri ilişkileri sistemi isteniyor. Küreselleşmeyle birlikte; Devlet sosyal devlet anlayışından uzaklaşıyor. Sendikal örgütlenme engelleniyor. Özelleştirme uygulamaları artıyor. İstihdam ve iş güvencesi ortadan kalkıyor. Taşeronlaşma ve hizmet alımı yaygınlaşıyor. Kayıt dışı istihdamın yükseliyor. Çocuk ve kaçak işçi istihdamı artıyor. Yüksek işsizliğin çalışanlar için dezavantaj, işverenler için avantaj oluyor. Bütün bu gelişmeler de gösteriyor ki, Küresel sermayenin kar hırsı, İnsanı insan olmaktan çıkarıyor. Emekçiyi köle haline getiriyor. İşçiyi köle, emeği esir etmek istiyorlar.” dedi

 

35 yıldır Türkiye’deki sendikaların kan kaybettiğine değinen Divan Başkanı Kavlak, Türk işçisinin içindeki umut bitmediği sürece, emek mücadelesinin devam edeceğini vurgulayarak: “Unutmayın dostlarım, ülkemizde sendikal hareket 35 yıldır saldırı altında. Tam 35 yıldır, işçiler ve onların örgütleri bastırılmaya, etkisizleştirmeye, sindirilmeye çalışıldı. 35 yıldır sendikalar sendikacılar karalandı, küçük düşürüldü. Amaç emeği alabildiğine sömürmekti. İşte küresel sermaye bunu başardı. Amaca ulaşıldı. Kolay değil Türk sendikacılığı, sermayenin bütün bu saldırıları karşısında 1980’lerden bu yana varlık-yokluk mücadelesi veriyor. Gün geliyor 1989 bahar eylemlerinde ya da Tekel eyleminde olduğu gibi, mücadelemiz yükseliyor. Yeni haklar kazanıyoruz. Temsil ettiğimiz kitleye moral veriyoruz. Gün geliyor, büyük madenci yürüyüşünde olduğu gibi tarih yazıyoruz. Ama gün geliyor. Hak ve özgürlüklerimiz yitip gidiyor. Saldırılara göğüs geremiyoruz. Evet, içinde bulunduğumuz koşullar iyi değil. Evet, sendikalara bütünüyle bir saldırı var. Evet, birçoğumuz karamsar, birçoğumuz mutsuz ama bir şey daha var değerli dostlarım. Bir şey daha var. O da içimizdeki sönmeyen umuttur.  Hani şair diyor ya "Kararmasın yeter ki,  sol memenin altındaki cevahir." Sol mememizin altındaki yüreklerimiz kararmadıkça, o umut hiç bitmeyecek. Mücadele azmimiz hiç sönmeyecek. Geçecek bu günler geçecek. Elbette o güzel günler bir gün gelecek. Buna yürekten inanıyorum” diyerek sözlerine son verdi.

 

Divan Başkanı Pevrul Kavlak’ın konuşmasının ardında geçilen seçimlerde Genel Yönetim Kurulumuz şu şekilde oluştu:

 

Nazmi IRGAT             Genel Başkan

Ersin ÇELİK               Genel Başkan Yardımcısı

Sebahattin ÇETİN       Genel Başkan Yardımcısı

Gültekin BOZAN         Genel Sekreter

Adil ATİLA                  Genel Mali Sekreter

 

 

            19 Mart 2017 tarihinde gerçekleşen Olağanüstü Genel Kurulumuzun emek hareketine, TÜRK-İŞ ve TEKSİF camiasına ve bütün tekstil emekçilerine hayırlar getirmesini dileriz.

 

Foto Galeri
Diğer Haberler
1. 2. 3. 4. 5.. . . 7. 8. 9. [»] [»»]