Basın açıklamamız kamuoyuna duyurulur.
Tarih : 12/04/2022

 

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan’ın 9 Nisan 2022 tarihinde CNN Türk ekranlarından sendikamıza yönelik ithamlarına karşılık basın açıklamamız kamuoyuna duyurulur.

 

CNN Türk TV Kanalında 9 Nisan 2022 Cumartesi tarihinde saat 20:45’de yayınlanan “CNN Türk Masası” isimli programa konuk olarak katılan Ağrı Belediye Başkanı Sayın Savcı Sayan’ın Sendikamıza karşı yönelttiği yersiz ve mesnetsiz ifadelerine istinaden, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini sağlamak üzere, aşağıdaki açıklamaların yapılması zorunluluğu doğmuştur:

9 Nisan 2022 Cumartesi günü CNN Türk ekranlarında yayınlanan “CNN Türk Masası” isimli programa konuk olarak bağlanan Ağrı Belediye Başkanı Sayın Savcı Sayan konuşmasının ulusal saat ile 21:23 – 21:26 saatleri arasındaki üç dakikalık bölümünde “biz Türkiye’nin en ünlü markalarını Ağrı’ya götürdük, tekstil konusunda orada devasa tesisler kuruldu, Valilik devasa binalar yaptı, Türkiye’nin en ünlü markaları, dünyanın en ünlü markaları şimdi Ağrı’da üretim yapıyor, Ağrıdaki kızların diktiği elbiseleri İspanya’da Amerika’da Avrupa’nın başka ülkelerinde insanlar giyiyorlar. Ne yaptılar geçen hafta biliyor musunuz? Daha önce HDP’den milletvekili adayı olmuş, eşi de şu anda PKK dan dolayı içerde olan insanları o tekstil fabrikalarına sızdırıp, sendika faaliyeti adı altında yeni bir model geliştiriyoruz dediler, oradaki insanları ayaklandırdılar, oradaki tekstil firmasını ürküttüler, korkuttular, Ağrı’dan gitmesini sağlamaya çalışıyorlar. Biz daha yeni tekstil fabrikalarını getirmeye çalışırken, yeni yeni işletmeler kurmaya çalışırken, Valilik, Özel İdare, Belediye, oradaki devlet dairelerindeki insanlar seferber olmuşken, ayakkabı fabrikasını getirmeye çalışırken, bunlar orada adam Bursa’yı bırakmış Ağrı’ya gelmiş. Gittik rica ettik, Adana Valimiz Süleyman Elban Bey, şimdiki Valimiz Dr. Osman Varol Bey, özel idare, belediye başkanı hepimiz ısrar ettik, bu ünlü markaları Ağrı’ya getirdik, onlara bazı avantajlar sağladık ama yine de Bursa kadar avantajlı olmamasına rağmen vatanseverlik ve yurtseverlik adına geldiler dediler ki biz az kar da etsek biz Ağrı’yı kurtaralım. Yirmi bin kişi hedefimiz, bin yediyüz kişi daha alacaktık, şu anda beş bin kişi çalışıyor o firmalarda, bin yediyüz kişi daha alacaktık, böyle bir oyunla oradaki işletme sahiplerini korkuttular, Ağrı’ya yeni gelmek isteyen İstanbul ve Bursa’dan önemli iş adamları yeni binalar istediler bizden, yeni binalar kuracaktık, bu sendika faaliyetlerini gerekçe gösterip hiç olmaması gereken bir durumda bütün kalkışmaları ayarladılar ve bu fabrika sahiplerini ürküttüler ve İstanbul’dan Ankara’dan gelmek isteyenlere de dur dediler, bunlar vatan haini, vatan haini”  şeklindeki sarf ettiği, sendikamızı ve temsil ettiği kitleyi hedef alan sözlerin kabullenilmesi mümkün değildir.

Uzun yıllardır bölücü terör faaliyetlerine gencecik evlatlarını şehit vermiş Aziz bir Milletin insanına hizmet eden kurum olan Teksif Sendikasının işyerlerindeki teşkilatlanma çalışmaları bir “vatan hainliği” değil, aksine Anayasamızın ve kanunlarımızın vermiş olduğu yetkiyle sürdürdüğü vatana ve vatandaşa verdiği bir hizmettir. Çalışma hayatını düzenleyen kanunlar ve Anayasamız çerçevesinde işçilerin sendikalara üye olmalarının “vatan hainliği” olarak değerlendirilmesi asla ve asla kabul edilemez.

Anayasamızın 51. Maddesi uyarınca her çalışan sendikalara serbestçe üye olma hakkına sahiptir ve 2012 yılında yürürlüğe giren 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nun ilgili hükümlerine göre sendika üyeliği e-devlet kapısı üzerinden işçinin tek taraflı yaptığı üyelik başvurusuyla gerçekleşir. Dolayısıyla sendikamızın, diğer bütün sendikalar gibi, kimin terör örgütünün siyasi uzantısı olan siyasi partilerden milletvekili adayı olduğu, kimin terör örgütleriyle bağlantılı olduğu ya da yasadışı faaliyetlerde bulunduğunu bilme veya araştırma ihtimali bulunmamaktadır. Sayın Sayan’ın konuşmasında bahsi geçen kişinin sendikamız ile üyelik ilişkisi haricinde herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır. İşveren tarafından yasalara uygun şekilde istihdam edilen bir işçi sıfatıyla sendikamıza üye olmuştur. İşyerlerinde çalışacak kişilerin güvenlik soruşturmalarını yapmak, adli sicil kayıtlarının beyanını istemek gibi sorumluluklar, çalışan ile istihdam ilişkisini kuracak olan işveren üzerindedir.

Sayın Savcı Sayan’ın beyanlarında yer alan işyeri, Bursa ilinde bulunan kamuoyunda Yeşim Tekstil olarak da bilinen Almaxtex isimli şirketin devamı niteliğinde olup, şirketin ana işletmesinde ise sendikamız 40 yılı aşkın bir süredir üyeleri adına toplu iş sözleşmesi bağıtlayan yetkili tek sendikadır. Sayın Sayan için Ağrılı vatandaşlarımızın istihdamı, işgücüne katılımı, fabrikaların ve yatırımların çoğalması ne kadar önemli ise sendikamız için de en az o kadar önem taşımaktadır.

Bilinmelidir ki yarım asırdan fazla bir süredir Türk emek hareketinin öncülerinden olan ve köklü bir teşkilat yapısına sahip Teksif Sendikası, kurulduğu 1952 yılından bu yana tekstil emekçilerinin temsil edildiği, ülkemizin ve işkolunun öncü emek kuruluşu olmuş, bu bakımdan da üyelerinin başta ekonomik ve sosyal hakları olmak üzere, işyerinde ve istihdam ilişkilerinde gereken bütün inisiyatifi alarak hassasiyetle çalışmalarını sürdürmüştür.

Ağrı Belediye Başkanı Sayın Savcı Sayan’ın sendikamıza yönelik olarak sarf ettiği sözler hem sendikamızın manevi kişiliğini, hem üyelerimizi hem de üyesi olmaktan gurur duyduğumuz Türk-İş topluluğunu derinden üzmüştür. Sayın Sayan’ın mesnetsizce ortaya attığı sözler, logosunda Şanlı Ay Yıldızımızı gururla taşıyan Teksif Sendikası’nın vatan sevgisine gölge düşüremeyecek mahiyette olup, ancak kendi şahsiyetine zarar vermiştir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

TEKSİF SENDİKASI GENEL YÖNETİM KURULU

 

Basın Açıklamaları
1. 2. [»] [»»]