Sözde Soykırım İddialarıyla İlgili
Tarih : 26/12/2011

 

 

TÜRK-İŞ GENEL TEŞKİLATLANMA SEKRETERİ VE TEKSİF

GENEL BAŞKANI NAZMİ IRGAT

“Tarihi mazlum milletlere yaptıkları zulümlerle dolu bir ülkenin, mazlum milletlerin özgürlük mücadelelerine örnek olmuş bir milleti soykırım gibi bir insanlık suçuyla karalamaya hakkı yoktur.”

TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Teksif Sendikası Genel Başkanı Nazmi Irgat, Fransa Ulusal Meclisi’nde 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarını suç sayan düzenlemenin kabul edilmesi üzerine bir açıklama yaptı. Irgat açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Aydınlanma çağının, felsefenin, sanatın, kültürün merkezi olarak kabul edilen Fransa’nın ülkemize karşı aldığı, düşüncelerin özgürce dile getirilmesine ipotek koyan ve her türlü demokratik geleneğe aykırı bu kararını şiddetle protesto ediyoruz.

Ülkemizin tüm uyarı ve girişimlerine rağmen, Fransa'da sözde soykırımı reddedenlerin, cezalandırılması yönündeki bu karar Fransa'nın ırkçı ve ayrımcı tavrının bir sonucudur.

Fransız Ulusal Meclisi’nin az sayıda üyenin oyuyla aldığı bu haksız karar, tarihi çok eskilere dayanan Türkiye, Fransa ilişkilerinde çok ağır sonuçlar doğuracaktır.

Tarihi mazlum milletlere yaptıkları zulümlerle dolu olan bir ülkenin, mazlum milletlerin özgürlük mücadelelerine örnek olmuş bir milleti soykırım gibi bir insanlık suçuyla karalamaya hakkı yoktur.  

Türk işçileri, Hükümetimizden muhalefet partilerine kadar, tek bir yürek olduğumuz bu milli davada üzerine düşeni yerine getirecek, Hükümetimizin ve Konfederasyonumuzun aldığı kararlara uyacaktır.

Fransa, Türk milletinden ve işçilerinden hak ettiği cevabı alacaktır.”

 

                               TEKSİF BASIN BÜROSU

Basın Açıklamaları
1.