BAŞKANLAR KURULUMUZ GERÇEKLEŞTİ
Yayın Tarihi : 05/12/2023

BAŞKANLAR KURULUMUZ GERÇEKLEŞTİ

 

Sendikamız 23. Devre 3. Dönem Başkanlar Kurulu 4-5 Aralık 2023 tarihlerinde Ankara’da gerçekleşti.

Açılış Konuşması öncesi İnegöl Şube Başkanımız Çiğdem KUNDURACI, tüm şube başkanlarımız temsilen Genel Başkanımız Nazmi IRGAT’a TÜRK-İŞ ‘deki görevine yeniden seçilmesini tebrik ederek başkanlar kurulu adına plaket takdim etti.

Başkanlar kurulunun açılış konuşmasını yapan Genel Başkanımız Nazmi IRGAT, ‘’insanımızın giderek yoksullaştığı bir dönemi yaşıyoruz. Enflasyon beklenmedik bir şekilde hızlı yükselişi ile zor bir dönemden geçiyoruz.’’ diyerek, geçtiğimiz zamanlar içerisinde de krizlerin yaşandığını ancak hiç bu kadar ağır hissedilmediğine dikkat çekti. Her krizden en çok etkilenen dar gelirli emekçilerin olduğuna vurgu yapan IRGAT, ‘’kriz dönemlerinde insanlar ilk olarak giyim kuşamından kısmaya başlıyor o nedenle de krizlerden en çok tekstil ve hazır giyim sektörü etkileniyor’’ dedi.  Teksif Sendikası olarak sektörün kalkınıp büyümesi için her türlü inisiyatifin alındığına dikkat çeken Genel Başkan IRGAT’’ ne yazık ki bu hassasiyeti ülkeyi yönetenlerden göremiyoruz. İçinde bulunduğumuz neoriberal sistemde ne yazık ki emekçinin yeri yok’’ dedi. Konuşmasında özel sektörde örgütlenmenin zorluklarına değinen Nazmi IRGAT, özel sektörde taşeron sisteminin örgütlenmeyi engellemek için kullanıldığına dikkat çekti. Sendika üyesi olan işçilerin tespit edildiklerinde kanun dışı bir şekilde işlerinden olduklarına da dikkat çeken IRGAT, ‘’mağdur arkadaşlarımıza hem maddi hem hukuki desteği sağlıyoruz, mahkemeler işe iade kararı veriyor ancak; işe iadeler gerçekleşmiyor’’ diyerek bunun için de bir yasal düzenleme yapılmasının şart olduğuna vurgu yaptı.

Genel Başkan IRGAT konuşmasında yaklaşan asgari ücret zammına da değinerek, ‘Asgari ücret ne yazık ki ülkemizde geçim ücreti halini aldı. Her ne kadar resmi rakamlara göre çalışanların %60’ı asgari ücretli gibi görünse de bu sayının en az 10 milyon kişi olduğunu biliyoruz.’’ diyerek Sendika ve sendikalaşmanın önemine bir kez daha dikkat çekti. Konuşmasında son olarak ülkemizde uygulanan vergi sisteminin adaletsizliğine de dikkat çeken Genel Başkan Nazmi IRGAT’’ KDV de ÖTV de artış oldu, ülkemizde maalesef en zenginde en fakirde aynı vergiyi ödüyor böyle adalet olabilir mi, vergi adaletinin sağlanması için gereken her türlü mücadeleyi göstereceğiz.’’ dedi.

Genel Başkanımız Nazmi IRGAT’ın konuşmasını ardından devam eden 23. Devre 3. Dönem Başkanlar Kurulu, Genel Yönetim Kurulu ve Şube Başkanlarının tek tek söz alarak bölge ve çalışma yerlerine dair görüş ve önerilerini dile getirmeleriyle devam ederek iki günlük çalışma ile son buldu.

 

TEKSİF BASIN BÜROSU

 

 

Foto Galeri
Diğer Haberler
1. 2. 3. 4. 5.. . . 20. 21. 22. [»] [»»]