25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü
Yayın Tarihi : 24/11/2023

 

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü

 

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nün hikayesi, 25 Kasım 1960 yılında Dominik Cumhuriyeti’ndeki diktatör Rafael Trujillo Hükümeti’ne karşı ezilen halkın verdiği büyük mücadelede yer almış üç kız kardeş Patria, Minerva, Maria Mirabal’in diktatörlük polislerince vahşice öldürüldükleri güne dayanmaktadır. Ölümlerine ise bir trafik kazası süsü verilmiştir. Ancak onların ölümü eşit ve adil bir yaşam mücadelesini söndürmemiştir. Onların ölümünden 1 yıl sonra halk Trujillo diktatörlüğünü devirmeyi başarmıştır.

 

Mirabal Kardeşler diktatörlüğe karşı mücadelenin en büyük sembolü olmuş ve 1999 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kararı ile Mirabal Kardeşler’in ölüm yıl dönümü olan 25 Kasım günü, kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak amacıyla “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” ilan edilmiştir. Dünya genelinde 25 Kasım dolayısıyla cinsiyete dayalı şiddete karşı düzenlenen kampanyalarda da kadın ve kız çocuklarına yönelik şiddetin önlenmesi ve ortadan kaldırılması konusunda çağrıda bulunulmaktadır.

 

Sendikamız 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında, üyelerimizin katılım sağladığı fotoğraflarla sosyal medyada farkındalık yaratıyor.

 

#25kasım #kadınaşiddetlemücadelegünü #sessizkalmayın #şiddetinmakyajıolmaz #senbağırkişiddetsussun #cinselsömürüyeson #emeğimizebedenimizekimliğimizedokunma #kadınlarbirliktegüçlü #KadınaKarşıHerTürlüŞiddeteHayır #İnsanızBirlikteVarız #teksifkadınkolları #KadınaŞiddeteHayır #KadınCinayetleriDursun #sendikalhaklar #tekstilkadınişçileri #ilo190ıonayla #industriall #industriallglobalunion #industriallwomen #C190 #itcanchangelives

 

 

 

Foto Galeri
Diğer Haberler
1. 2. 3. 4. 5.. . . 20. 21. 22. [»] [»»]