EDİRNE ŞUBE GENEL KURULU
Yayın Tarihi : 11/12/2013

EDİRNE ŞUBE GENEL KURULU:

 

ŞABAN GİRGİN YENİDEN ŞUBE BAŞKANI SEÇİLDİ

Edirne Lalezar Tesislerinde 1 Aralık 2013 Pazar günü Ondördüncüsü icra edilen Edirne Şubemizin Genel Kurulu'nda, yapılan seçim neticesinde delegelerin oylarını toplayan Şaban GİRGİN yeniden Şube Başkanlığı görevine layık görüldü.

Genel Sekreterimiz Mustafa BURGAZ'ın Divan Başkanlığı'nı yürüttüğü kongrede, Divan başkan vekilliklerini Isparta Şube Başkanı Sadık KAYA ile Bursa Şube Başkanı Nihat Şeker yürütürken,Divan Katip Üyeliklerini ise Sadife BAŞARAN ve Neslihan KURU üstlendi. Divan Başkanı olarak Genel Sekreterimiz Mustafa BURGAZ'da kısa bir konuşma yaparak Edirne Şube Genel Kurulu'nun bütün Teksif teşkilatına hayırlar getirmesini diledi.

Edirne Şubemizin Genel Kurulu'na, Genel Başkanımız Nazmi IRGAT başta olmak üzere Sendikamız Genel Yönetim Kurulu Üyeleri, Metin KIR, Ali SEYVAN, Mustafa BURGAZ ve İbrahim ÖNER'in yanı sıra TÜRK-İŞ Bölge Temsilcisi Faruk BÜYÜKKUCAK, TÜRK-İŞ Edirne il temsilcisi, TÜRK-İŞ'e bağlı sendikaların temsilcileri  de katıldı.

Başta bölge şubelerimiz olmak üzere Yurdun çeşitli bölgelerinden gelerek Genel Kurula katılan Şube Başkanlarımız, İl Temsilcilerimiz Şaban GİRGİN'i yalnız bırakmadı.

Kongre, Şaban GİRGİN ve Divan Başkanı Mustafa BURGAZ'ın konuşmalarını takiben, vatanımızın bölünmez bütünlüğü uğruna canlarını feda eden Aziz Şehitlerimiz anısına Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından gündemin belirlenmesiyle devam etti.

Edirne Şube Genel Kurulu'na katılım sağlayan konuklardan TÜRK-İŞ Edirne İl Temsilcisi Erkan ÇAKAN söz alarak yaptığı konuşmada, Ulusal İstihdam Strateji Belgesi içinde bulunan kıdem tazminatının fona devrinin kabul edilemeyeceğine  değinerek, kıdem tazminatına dokunulması durumunda TÜRK-İŞ'in genel grev kararını bir kez daha hatırlattı. Örgütlülüğün önemine de vurgu yapan ÇAKAN'ın konuşmasının ardından söz alan TÜRK-İŞ Bölge Temsilcisi Faruk BÜYÜKKUCAK Teksif'in başarılı grevine değinerek, sermayeye karşı işçilerde sınıf bilincinin hakim olması gerektiğini söyleyerek Genel Kurul'un çalışma hayatına hayırlı olmasını diledi.

Misafir konuşmacıların ardından söz alan Genel Başkanımız Nazmi IRGAT konuşmasına, sanayinin ve ülke ekonomisinin temelini tekstil sektörünün teşkil ettiğini vurgulayarak başladı. Demokrasinin formülünün sanayileşmeden geçtiğinin önemine değinen IRGAT, " görüyoruz ki sanayi devrimini tamamlamış ülkeler ekonomik kalkınmayı sağlamıştır. Sanayileşmenin ülke ve kalkınma açısından öneminin bilincinde olan Ulu Önder Atatürk, devlet eliyle sanayi yatırımlarının önünü açarak Türk Milletine en büyük hizmeti etmiştir" dedi.

Günümüzde devletin iktisadi teşebbüslerden elinin çektirildiği, üretimin tamamen özel sektöre devredildiği sistem olan küreselleşmeyi köleleştirme olarak niteleyen Genel Başkanımız Nazmi IRGAT, "küreselleşme işçi ve emekçinin ekmeğine kan doğradı" dedi.

Özelikle kıdem tazminatı, taşeron olarak adlandırılan alt işverenlik ilişkilerinin yaygınlaştırılması ve esnek çalışma modelleri gibi çalışma hayatı önündeki en büyük tehdit ve tehlike oluşturan konuları da eleştiren Nazmi IRGAT, "var olan haklarımızda bir adım geri atmayacağız" diyerek işçi sınıfının direnmeye her daim hazır olduğunu vurguladı.

Hükümetin "çözüm süreci" adı altında uyguladığı politikalar ve yaptırımlardan emekçiler ve işçi sınıfı adına olumlu ne gibi değişiklik, ya da ülkenin hangi probleminin bunlarla çözüldüğünü ya da çözülebileceğini sorguladı.

 Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ'in bütün emekçi, dar gelirli ve çalışanlar olarak ülke insanlarının yanında olduğuna da değinen Genel Başkanımız Nazmi IRGAT, " Türkiye'de bütün kesimleri kucaklayacak tek konfederasyon TÜRK-İŞ'dir" dedi.

Konuşmasında ekonomik şartların ve örgütlenme önündeki engellere de değinen IRGAT, durumun aldığı hal neticesinde hakların söke söke ancak grevle alındığının altını çizdi. Genel Başkanımız Nazmi IRGAT, Edirne Şube Genel Kurulunun ülkemize, bölgemize, TÜRK-İŞ'e ve bütün TEKSİF Teşkilatına hayırlı ve uğurlu olmasını dileyerek sözlerine son verdi.

Teksif'e uzun yıllar emekleri geçerek emekliliğe hak kazanmış üyelerimizden Nazif BİLGİN, Sadife BAŞARAN, Nail TURAN, İsrafil DEMİRCİ ve Nabi SELVİ'ye Genel Başkanımız Nazmi IRGAT ve Genel Yönetim Kurulu üyelerimiz tarafından "Onur Plaketi" verildi.

Genel Başkanımız Nazmi IRGAT'ın konuşması ve plaket töreninden sonra, gündem maddesi gereği "kurulların ibra edilmesi"nin ardından, yapılan seçimde Edirne Şube Başkanlığı görevine yeniden Şaban GİRGİN seçildi.

Genel Kurul sonrası oluşan yeni Şube Yönetim Kurulu şu şekilde olmuştur;

 

Şube Başkanı          Şaban GİRGİN

Şube Bşk. Vek.        Recep OKUR

Şube Sekreteri        Mehmet KAFA

Şube Saymanı         Fikri ÇETİN

Şube Yön. Kur. Ü.  Zekeriya KÜÇÜK

 

 

TEKSİF BASIN BÜROSU

 

 

 

Foto Galeri
Diğer Haberler
1.