EDİRNE ŞUBE GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİ
Yayın Tarihi : 04/12/2017

EDİRNE ŞUBE GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİ

 

ŞABAN GİRGİN YENİDEN ŞUBE BAŞKANI SEÇİLDİ

 

Edirne Şubemizin 15. Olağan Genel Kurulu 26 Kasım 2017 Pazar günü gerçekleşti. Şube Başkanlığı görevini sürdüren Şaban GİRGİN güven tazeleyerek yeniden seçildi.

 

Genel kurula Genel Başkanımız Nazmi IRGAT ve Genel Yönetim Kurulu üyelerinin yanı sıra, TÜRK-İŞ 1. Bölge Temsilcisi Adnan UYAR, TÜRK-İŞ Tekirdağ İl Temsilcisi Murat KOÇAK, Sendikamız Şube Başkan ve yöneticileri, misafirler, basın ve delegeler katıldı.

Şube Başkanı Şaban GİRGİN’in açılış konuşması ile başlayan Edirne Şube Genel Kurulu’nda Divan Başkanlığını Genel Sekreterimiz Gültekin BOZAN, Divan Başkan Vekilliklerini Çerkezköy Şube Başkanı Mürsel TÜRKKAN ve İzmir Şube Başkanı Faruk AKSOY, Divan Katip üyeliklerini ise Gaziantep Şube Başkanı Nuri BAY ve Bursa Demirtaş Şube Başkanı Selçuk BOZKAYA üstlendi. Divan Başkanlığı’na seçilen Genel Sekreter Gültekin BOZAN kısa bir konuşma ile Genel Kurula hitap etti.

 

            Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla devam eden Genel Kurul’da TÜRK-İŞ 1. Bölge Temsilcisi Adnan UYAR ve TÜRK-İŞ Tekirdağ İl temsilcisi Murat KOÇAK söz alarak konuşma yaptı. Misafirlerin konuşmalarının ardından Edirne Şubemizin 15. Olağan Genel Kurulunda konuşan Genel Başkanımız Nazmi IRGAT, ülkemizin hem sosyal hem de siyasi olarak bunalımlı bir dönem içerisinde olduğuna dikkat çekerek konuşmasına başladı. Genel Başkan IRGAT  çalışma hayatı ve emekçileri yakından ilgilendiren konulara değindiği konuşmasında şunları söyledi:

“Biz sendikalar olarak bugüne kadar özümsediğimiz anlayışla insana hitap ediyoruz. İnsan hayatı bizim için çok önemli. Uluslararası emperyalizm ne yazık ki bizim gibi gelişen ülkelere engel koymaktan vazgeçmiyor. İnsanın, emeğin ve emekçinin unutulduğu bir dünyada yaşıyoruz. Evet hükümetler değişiyor ama dar gelirli insanlar olan uygulamalarda değişiklik olmuyor. Ama buradan şunun müjdesini vereyim, 1 Aralık itibariyle asgari ücret çalışmasını başlatıyoruz. Biz çalışma hayatını düzenleyen kanunların eksikliği had safhada. Bu ülke demokratik hukuk devleti olması rağmen, insanlar sendikalar haklarını kullanamadığından dolayı asgari ücret büyük önem taşıyor. 14 milyon işçi statüsünde çalışan var bu ülkede. Bunların 13 milyonu toplu iş sözleşmesinden yararlanamıyor.

Elbette ki asgari ücretin bir çalışanın 4 kişilik ailesiyle yaşayabileceği, temel gıda, kira, beslenme, ulaşım, kültür gibi harcamalarını karşılayabilecek gelir düzeyine ulaşması bizim amacımız. Asgari ücret insanı dışlayan bir anlayışla gerçekleşiyor. Açlık sınırı 1900 TL civarında ama asgari ücret 1400 TL. Ülkemizde artık bu ekonomik sistemde devlet üretmiyor, yatırım yapmıyor. Genç nüfusumuz da olabildiğince hızla artmaya devam ediyor. Bununla beraber bu insanlara iş sağlamak gerekiyor. İnsanca, onurumuzla yaşayacak işyeri kuralları ve insanca yaşayabilecek bir ücreti almak bizim amacımız. Bu örgütlenmenin önündeki engel kaldırılsın diye bağırıyoruz ama sesimizi duyan yok bu ülkede.

İşsizlik maaşı hem düşük hem de kullanmada değişiklikler var artık. Bizim primlerle var olan fakat işten çıkarıldığımızdan yararlanacağımız işsizlik sigortasından yeterince faydalanamıyoruz. Türkiye'de şu anda gerçek manada bir emek sömürüsü var. O kadar çok insanın iş akdi feshediliyor ki artık mahkemelerde uzun zaman dilimlerine yayılıyor. Son zamanlarda da zorunlu arabuluculuk getirildi. İşimiz gereği bunları inceliyoruz. Bütün dünyada ticari mahkemeler hariç çalışma hayatında arabuluculuk zorunlu değil. Sırf mahkeme sürecini kesip dava sayısını azaltmak için birileri zorunlu arabuluculuk diye bir uygulama başlattı. Yani güçlü olan işverenle, güçsüz olan işçiyi karşı karşıya getirecekler ve anlaşacaklar. O işçi işten çıkarılmasının ardından işverenin karşısına geldiğinde tazminatının yarısına razı edilmeye çalışılacak. Kaybetmeye zorlanacak. Dolayısıyla bu kanundaki eksiklerin giderilmesi için çaba göstermeliyiz.

Bu ülkede var olan yasal düzenlemeye rağmen başta kamuda olmak üzere halen yıllardır taşeron çalışıyor. Cayır cayır taşeronlar var. Mevcut mevzuatlarımıza göre, düzenleyen ve denetleyen devlet kuralları içinde müfettişlerin o işyerini teftiş ettiği zaman taşeron tespit ederse o taşeronun yaptırılmaması gerekir. Ancak ne yazık ki bu kadar işsizlik rakamı olduğundan dolayı insanlarımız taşeron olmaya razı oluyor. Bu ülke hukuk devletiyse taşeron olmamalı” şeklinde konuştu.

Genel Kurul sonunda gerçekleşen seçimler sonucunda Şaban GİRGİN yeniden Edirne Şube Başkanlığı görevine seçildi.

 

15. Olağan Genel Kurul sonucu Edrine Şube Yönetimi şu şekilde oluştu:

 

Şaban GİRGİN                         Şube Başkanı

Ramadan Tarık DİREK             Şube Başkan Vekili

Mehmet KAFA                          Şube Sekreteri

Recep OKUR                           Şube Mali Sekreteri

Doğan TUNA                            Şube Yönetim Kurulu Üyesi

 

 

TEKSİF BASIN BÜROSU

 

 

 

Foto Galeri
Diğer Haberler
1.