1 MAYIS ANKARA’DA COŞKUYLA KUTLANDI
Tarih : 03/05/2017

1 MAYIS ANKARA’DA COŞKUYLA KUTLANDI

 

            Emek ve Dayanışma Bayramı, Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ öncülüğünde Ankara Anadolu Meydanı’nda coşkuyla kutlandı. Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya gelen TÜRK-İŞ’e bağlı sendikaların üyesi emekçilerin doldurduğu meydanda “Kıdem Tazminatına Dokundurtmayacağız” mesajı verildi.

 

            Türkiye’nin dört bir yanından gelen üyelerimiz, şube başkanlarımız, şube yöneticilerimiz Genel Yönetim Kurulumuz öncülüğünde Anadolu Meydanı’nda 1 Mayıs coşkusuna ortak oldu. Genel Başkanımız Nazmi IRGAT’ın TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri olarak Taksim’de olduğu 1 Mayıs kutlamalarında TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY kalabalığa hitap etti. TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, meydanda bulunan on binlerce emekçinin bayramını kutlayarak konuşmasına başladı ve çalışma hayatı ile ülke gündemindeki konulara değinerek şunları söyledi:

“Gündemimizde kıdem tazminatı var, taşeron var, çocuk işçiliği, kadın işçiliği var. 15 Temmuz bizim bu sıkıntılarımızı sekteye uğrattı. Bu yıl Tandoğan'dayız. Bazı hainler bu ülkeyi sıkıntıya sokmaya gayret ettiler. Siyasi parti liderlerinin seçim meydanlarında zaman zaman sergiledikleri sert ve kırıcı üslup artık geride kalmalıdır ve ülkemizin temel sorunlarını çözmek için bir araya gelmelidir. TÜRK-İŞ’in önceliği her zaman ülkemizin birliği ve bütünlüğü olmuştur.” diyerek, TÜRK-İŞ olarak FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimine karşı meydanlara çıktıklarını belirterek, o gece TÜRK-İŞ üyesi 6 kişinin darbeciler tarafından şehit edildiğini anımsattı ve "Bundan 40 sene evvel İstanbul'da 1977'de 34 arkadaşımız katledildi. Aradan 40 sene geçti, failleri hala ortada yok. 15 Temmuz'u kim planladıysa 77'yi de onlar yaptı." dedi. TÜRK-İŞ Genel Başkanı ATALAY hain darbe girişiminde yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet diledi.

 

Konuşmasında kıdem tazminatı ile önemli açıklamalar yapan ATALAY, kıdem tazminatının emekçiler için son kale olduğunu ve hiçbir türlü geriye gidişin kabul edilemez olduğunu belirterek, alamayanların alanlardan fazla olduğunu ve bunun için de bir düzenleme yapılması gerektiğini belirtti. ATALAY “Mevcut kıdem tazminatından nokta kadar geriye gitmeyiz. Geriye giderseniz, kıdem tazminatının yapısını bozarsanız... Bizi 1,5 milyon görmeyin, tüm işçiler olarak 15 milyon, çoluğumuzla çocuğumuzla 60 milyonuz. Buradan yetkililere sesleniyoruz; yapamazsınız, yaptırmayız." dedi.

 

Geçici işçilik konusuna da değinen TÜRK-İŞ Genel Başkanı, Geçici İşçiler ’in bu ülkenin kanayan yarası olduğunu belirtti ve “20-25 yıldır 5 ay 29 gün çalışan işçilerimiz var. Bunlar tarımda, şekerde, demiryollarında. Hükümetimiz geçen sene söz verdi. Bir an önce verilen sözlerin yerine getirilmesini bekliyoruz. Bu kanayan yara bir an önce durdurulmalıdır” dedi.

 

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY  konuşmasında çalışma hayatı ve emekçilerin önemli problemlerinin başında olan taşeron işçilik sorunu, adaletsiz vergi sistemi, madenlerdeki iş güvenliği zafiyetleri, kadın istihdamı, çocuk işçiliği konularına da değinerek sözlerine son verdi.

KonfederasyonumuzTÜRK-İŞ öncülüğünde on binlerin katılımıyla düzenlenen 1 Mayıs Programı coşkulu bir şekilde gerçekleşerek sona erdi.

 

 

TEKSİF BASIN BÜROSU

Foto Galeri
1 Mayıs Kutlamalarımız
1. 2. [»] [»»]