Gündem
Tarih : 19/03/2020

TÜRKİYE GÜNDEMİNDEN BAŞLIKLARGÜNDEM

BAKAN KOCA AÇIKLADI: VAKA SAYISI 191'E ÖLÜ SAYISI 2'YE YÜKSELDİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'deki güncel korona virüsü vakalarının sayısını 191 olarak açıkladı. Koca ölü sayısının da ikiye yükseldiğini belirterek 61 yaşında bir erkek hastanın hayatını kaybettiğini söyledi.        

AVRUPA'YA AÇILAN SINIR KAPILARI YOLCU GİRİŞ-ÇIKIŞLARINA KAPATILDI

Yunanistan ve Bulgaristan'a açılan sınır kapıları, Corona Virüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında yolcu giriş ve çıkışlarına kapatıldı. Sınır kapılarında yük taşımacılığında kısıtlamaya gidilmeyecek.

 

EKONOMİ

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: "EKONOMİK İSTİKRAR KALKANI" PAKETİNİ AÇIKLANDI

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yeni tip koronavirüse salgınına karşı 100 milyar TL'lik ekonomik tedbir paketini açıkladı. Bazı sektörlerde SGK ve KDV ödemeleri 6 ay, nakit akışı bozulan firmaların kredi ödemeleri de 3 ay ertelenirken, en düşük emekli maaşının 1.500 TL'ye yükseltildi.

TOYOTA OTOMOTİV SANAYİ TÜRKİYE, ÜRETİME 2 HAFTA ARA VERİYOR

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, yeni tip koronavirüs salgını ile ilgili çalışanlarının sağlığına yönelik tedbirler kapsamında Sakarya'da bulunan fabrikada üretim faaliyetini 21 Mart-5 Nisan'da durdurma kararı aldı.

 

POLİTİKA

KILIÇDAROĞLU, DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ TÜRKİYE TEMSİLCİSİ URSU'YU KABUL ETTİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilcisi Pavel Ursu ve beraberindeki heyeti kabul etti. Ursu, görüşmenin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, kabulde, küresel ve bölgesel konuda koronavirüs hakkında teknik bilgi verdiklerini belirtti.

İMAMOĞLU: SU VE DOĞALGAZ KESİLMEYECEK

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul'da kurulan 462 semt pazarı için yetkili olan ilçe belediyelerine tavsiye kararı aldıklarını açıkladı. Buna göre pazarlarda sadece gıda ürünlerinin satılması, pazarcıların maskeli ve eldivenli olarak görev yapması ve pazarların kurulmadan önce dezenfekte edilmesi tavsiye edildi. Bu süreçte doğalgaz ve su kesintisi yapılmayacağını da dile getiren İmamoğlu, daha önce borcu nedeniyle suyu kesilen evlere de su verilmeye başlandığını söyledi.

 

DÜNYA

İTALYA'DA KORONAVİRÜSTEN ÖLENLERİN SAYISI 2978'E YÜKSELDİ

İtalya'da yeni tip koronavirüsten ölenlerin sayısı 475 kişi artarak 2978'e yükseldi. İngiltere'de de koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 104'e yükseldi.

 

SPOR

TRABZONSPOR, OBİ MİKEL'İN AYRILIĞINI KAP'A BİLDİRDİ

Trabzonspor Kulübü, Nijeryalı orta saha Obi Mikel'in sözleşmesinin karşılıklı olarak feshedildiğini borsaya bildirdi.