Gündem
Tarih : 16/03/2018

TÜRKİYE GÜNDEMİNDEN BAŞLIKLARGÜNDEM

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: İŞİMİZ BİTMEDİKÇE AFRİN'DEN ÇIKMAYACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Avrupa Parlamentosu'nda Afrin'deki harekâtı durdurmamız istenecekmiş, isteniyormuş vesaire. Genişlemeden sorumlu bayan var bir tane o da böyle arzuda bulunmuş. Boşuna heveslenmeyin, işimiz bitmedikçe oradan çıkmayacağız" dedi.      

CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ KALIN: AFRİN'İN YÜZDE 70'İNDE GÜVENLİK SAĞLANDI

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Çember iyice daraldı teröristler için. Çok kısa bir zaman içerisinde Afrin merkezinin de teröristlerden tamamen temizlenmesini öngörüyoruz. Şu an itibarıyla yüzde 70'in üzerinde coğrafi konum itibarıyla güvenliği sağlanmış durumda. "dedi.                 

BAŞBAKAN YARDIMCISI BEKİR BOZDAĞ: TELEFONDA FETVA DÖNEMİ KAPANIYOR

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Telefonla arayanlara telefonda fetva verilmesi dönemi kapanıyor. Diyanet, 'Alo Fetva' hattını arayanların sorularını alacak, ancak bu sorulara cevaplar yazılı olarak verilecek." dedi.

 

EKONOMİ

TÜRKİYE-AZERBAYCAN-GÜRCİSTAN-İRAN ANLAŞTI: YENİ TRANSİT KORİDORU OLUŞTURULUYOR

Bakü'de düzenlenen Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan-İran Dışişleri Bakanları Dörtlü Toplantısı'nda Reşt-Astara Demiryolu'nun Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu'na birleştirilmesi ve İran'ın Çabahar ve Bandar-Abbas limanlarından başlayacak, Hint Okyanusu'nu Avrupa'ya birleştirecek yeni transit koridorun oluşturulması kararlaştırıldı.

İŞSİZLİK ORANI ARALIKTA YÜZDE 10,4 OLDU

Türkiye'de işsizlik oranı, Aralık 2017'de bir önceki yılın aynı dönemine göre 2,3 puan azalışla yüzde 10,4 oldu.

KAMU ÇALIŞANLARINA YARIM ZAMANLI ÇALIŞMA GELİYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu. memur anne - babaların yarı zamanlı çalışmasına imkân tanıyacak yönetmelikle ilgili olarak; "Kısa süre içinde nihayete erdirilecek" dedi.

UBER'İ DE TAKSİCİYİ DE DİNLEYECEĞİZ

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, mobil taksi işletmeciliği yapan UBER ile taksiciler arasındaki tartışmaları yakından izlediklerini açıkladı. Çözümün diyalogla sağlanacağını söyleyen Tüfenkçi, "Vatandaş neden UBER'i tercih ediyor bunu iyi analiz etmeliyiz. Tarafları aynı masaya çağırıp dinleyeceğiz" dedi.

MASAK DA DEVREYE GİRECEK

Çiftlik Bank soruşturması kapsamında iki kişi tutuklandı. Savcılık soruşturmayı derinleştirirken bakanlığın rapor gönderdiği MASAK da inceleme başlatacak. Bu çerçevede Çiftlik Bank'ın arkasındaki isimler ile kaçırılan paranın da izi sürülecek.

KOMŞUNUN ARAÇLARINI KOÇ KİRALAYACAK

Koç Holding'in bünyesindeki Otokoç, Avis Budget ile birlikte 455 milyon Euro yatırımla Yunanistan'ın en büyük araç kiralama şirketi Olympic Commercial'ı satın aldı. Yapılan satın almayla 32 bin araçlık parka sahip Yunan şirketin hisselerinin yüzde 80'i Otokoç, yüzde 20'si Avis Budget'in oldu.

PIRLANTA ARAZİYE 6 ŞİRKET TALİP OLDU

Emlak Konut, İstanbul Nişantaşı'ndaki Marmara Üniversitesi Kampüsü arazisini satışa çıkardı. Nişantaşı'ndaki son büyük parça araziye, dün yapılan ihalenin ilk oturumunda 6 firma talip oldu.

KAZANDIĞINI YİNE TÜRKİYE'YE YATIRACAK

Ağaoğlu Maslak 1453 projesinden 2013 yılında 200 milyon dolar bedelle 2 blok satın alan Suudi Arabistan merkezli Abduljawad Holding, kulelerden birinde kısa ve uzun dönem rezidans işletmeciliği yaparken, diğer kuleyi ise satışa çıkardı.

 

POLİTİKA

AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI YAZICI: BİR HAYLİ GENİŞ BİR ALANDA ÇALIŞMA YÜRÜTÜYORUZ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, AK Parti tarafından oluşturulan uyum komisyonu hakkında, "Bir hayli geniş bir alanda çalışma yürütüyoruz. Bunu elbette kamuoyuyla paylaşacağız." dedi.

KILIÇDAROĞLU'NDAN 'İSTİKLAL MARŞI' YORUMU

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, MHP ile yaşanan polemikle ilgili olarak, "Tüm partilere eşit uzaklıktayız, eşit yakınlıktayız. Siyasal partiler arası bir ayrımımız yok. MHP, HDP'yi kullanarak üzerimize saldırıyor. Amaç geçmişte AK Parti ile yaptıkları kavgaları unutturmak" dedi. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstiklal Marşı'yla ilgili sözleriyle başlayan tartışmaya da, "Sanki sorun yokmuş gibi İstiklal Marşı sorunu yaratıyor. Yapay sorunlarla ülkeyi meşgul ediyor" değerlendirmesini yaptı.

KILIÇDAROĞLU VE BULDAN'IN DOKUNULMAZLIK DOSYALARI TBMM'YE SEVK EDİLDİ

Aralarında CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve HDP Eş Genel Başkanı Buldan'ın da bulunduğu 11 milletvekiline ait dokunulmazlık dosyaları TBMM Başkanlığına sunuldu.

HDP'NİN MECLİS'TEKİ ÜYELİKLERİ MHP'YE GEÇİYOR

HDP'lilerin milletvekilliklerinin düşürülmesi, Meclis komisyonlarındaki üye dağılımını değiştirdi. Vekilliği düşürülen HDP'lilerin üyelikleri MHP'ye geçiyor.

AKŞENER'DEN ERDOĞAN'A: ÇEKMECENDE BULUNAN ARAŞTIRMA SONUÇLARINI AÇIKLA

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çağrıda bulunarak, "Şu araştırma sonuçlarını açıkla kardeşim. Yani çekmecende bulunan araştırma sonuçlarını, kamuoyu yoklamalarını açıkla." dedi.

 

DÜNYA

BAŞBAKAN YILDIRIM: BM'DE REFORM KAÇINILMAZ İHTİYAÇ

Azerbaycan'da konuşan Başbakan Yıldırım, Suriye'deki olaylar üzerinden BM'yi eleştirdi ve "Rekabetin değil sorun çözmeyi esas alan bir BM reformunun kaçınılmaz bir ihtiyaç olduğu gün gibi ortadadır" dedi.

AP, AFRİN TASARISINI KABUL ETTİ

Avrupa Parlamentosu'nda Türkiye'ye Afrin'den çekilmesi çağrısı yapan bir karar tasarısı kabul edildi. AB Bakanı Ömer Çelik, AP'nin kararını "vizyonsuz cahilane bir karar" olarak nitelendirdi.

LAVROV: İNGİLİZ DİPLOMATLARI SINIR DIŞI EDECEĞİZ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Londra'nın, bir sinir gazı ile İngiltere'de zehirlenen eski Rus ajanı Sergey Skripal ve kızının başına gelenlerden Moskova'yı sorumlu tutup, 23 Rus diplomatı sınır dışı etme kararına karşılık olarak Moskova'nın da bazı İngiliz diplomatları ülkeden göndereceğini söyledi.

 

SPOR

BROSE BAMBERG 88-79 ANADOLU EFES

Turkish Airlines Euroleague'deki temsilcilerimizden Anadolu Efes, 26. maç döneminde deplasmanda konuk olduğu Alman ekibi Brose Bamberg'e 88-79 mağlup oldu.