Gündem
Tarih : 12/11/2019

TÜRKİYE GÜNDEMİNDEN BAŞLIKLARGÜNDEM

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ABD'YE GİDİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile ABD ilişkilerinde kritik öneme sahip ziyaret için bugün Washington'a gidecek. İki liderin görüşmelerinde önemli başlıklar ele alınacak.              

MSB: SON 24 SAATTE 19 TACİZ VE SALDIRI DÜZENLENDİ

MSB "PKK/YPG'li teröristlerce Barış Pınarı Harekâtı bölgesine, son 24 saatte havan, bombalı araç ve drone'larla 19 taciz/saldırı düzenlendi" açıklaması yaptı.

YUNANİSTAN, TÜRKİYE'NİN SINIR DIŞI ETTİĞİ IŞİD'LİYİ ALMADI

Türkiye'nin Suriye'de sürdürdüğü Barış Pınarı Harekâtı'nda yakaladığı bir IŞİD'li, dün Edirne Pazarkule Sınır Kapısı'ndan sınır dışı edildi. Yunanlıların kabul etmeyip geri gönderdiği IŞİD'li, Türkiye de kabul etmeyince iki ülke arasındaki tampon bölgede beklemeye başladı.

İSTANBUL İÇİN KORKUTAN UYARI: 7 VE ÜSTÜ DEPREM OLASILIĞI YÜZDE 65'E ULAŞTI

İTÜ Jeofizik Bölümü Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Eyidoğun, "30 yıl içinde Marmara Denizi'nin kuzeyinde 7 ve daha büyüklüğünde bir depremin olma olasılığı yüzde 65'e ulaşmış durumda" dedi.

               

EKONOMİ

TÜRK EXİMBANK'TAN DÖVİZ KREDİLERİNDE 90 BAZ PUANA VARAN İNDİRİM

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Türk Eximbank, TL kredi faizlerinin ardından döviz kredilerinde bugün(dün) itibarıyla 90 baz puana varan indirime gitti." dedi.

BAKAN KURUM: ŞEHİRLERİN 3 BOYUTLU DİJİTAL İKİZLERİ OLUŞTURULDU, 2020'DE KULLANIMA AÇILACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Şehirlerimizin 3 boyutlu dijital ikizlerini oluşturduk. 2020 yılında sistem tüm belediyelerimizin kullanımına açılacak. Böylelikle, yapılar izlenecek ve kaçak yapılar dijital olarak takip edilip önlenebilecek." dedi.

500 BİN DOLAR İHRACATA YEŞİL PASAPORT

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, ihracatçı firmaların temsilcilerine tanınan yeşil pasaport hakkına ilişkin ihracat limit miktarı 1 milyon dolardan 500 bin dolara indirildi.

EMLAK KONUT GYO, FİNANS MERKEZİ KAPSAMINDA 3.7 MİLYAR TL'LİK SÖZLEŞME İMZALADI

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı İstanbul Finans Merkezi kapsamında 3,7 milyar TL'lik bedelli üç sözleşme imzalandığını duyurdu.

OYAK, BRİTİSH STEEL MÜZAKERELERİ SONLANDIRILDI

British Steel'de yapılan incelemeleri tamamlayan OYAK iştiraklerinden Ataer Holding, beklenen ticari verimliliğin sağlanamayacağı gerekçesiyle müzakerelerin sonlandırıldığını açıkladı. İngilizlerin, Çin şirketi Jingye Group ile 70 milyon sterline anlaşmak üzere olduğu iddia ediliyor.

YABANCI TÜRKİYE'DE RÜZGAR VE GÜNEŞE KOŞUYOR

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, yenilenebilir enerji kaynakları alanında yabancı şirketlerin Türkiye'ye yoğun bir ilgisinin bulunduğuna dikkat çekti. Yılmaz, "Birkaç firmanın Türkiye'de yenilenebilir enerji için proje satın aldığını biliyorum. Rüzgar nereye eserse yatırımcı oraya gider" dedi.

 

POLİTİKA

KANDEMİR: ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE GÖREV DEĞİŞİKLİKLERİ OLABİLİR

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, kongre öncesinde il ve ilçe başkanlıklarında bazı görev değişiklikleri olabileceğini söyledi.

ÖZTRAK: ABD'YE GİTMEKTE BU ISRARIN SEBEBİNİ ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ABD'ye yapacağı ziyareti eleştiren CHP Sözcüsü Faik Öztrak, "ABD'ye gitmekte bu kadar ısrarın sebebini anlamak mümkün değil. Madem bizleri dinlemeyip gidiyorsunuz, bari bunu milletin hakkını, hukukunu korumak için değerlendirin.'' dedi.

YALÇIN: BAHÇELİ'NİN ATATÜRK HÜRMETİNİ SORGULAMAK KİMSENİN HADDİ DEĞİLDİR

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, "MHP lideri Sayın Devlet Bahçeli'nin aziz Atatürk'e olan muhabbet ve hürmetini sorgulamak hiç kimsenin haddi değildir" dedi.

 

DÜNYA

AB: 'TÜRKİYE'YE YAPTIRIM KONUSUNDA ANLAŞTIK'

Reuters'ın duyurduğu habere göre, AB üyesi ülkelerin Dışişleri Bakanları tarafından yapılan ortak açıklamada, Türkiye'ye yaptırım uygulanması konusunda anlaşmaya varıldığı belirtildi. Yaptırımın gerekçesi olarak ise Türkiye'nin Kıbrıs açıklarındaki sondaj faaliyetleri gösterildi.

ESAD: ÜLKEMİZİN YENİDEN İNŞASI KONUSUNDA RUSYA, ÇİN VE İRAN ÖNCELİKLİ OLACAK

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Suriye'de iç savaşın başlangıcından bu güne yaşananlar konusunda yaptığı değerlendirmede ülkenin yeniden inşası için gerekli insan kaynağının olduğunu söyledi ve "Ülkemizin yeniden inşası konusunda Rusya, Çin ve İran öncelikli olacak" ifadelerini kullandı.

LAVROV: İDLİB'DEKİ GERGİNLİĞİN SONA ERMESİ İÇİN TÜRKİYE TERÖRİSTLERLE MUHALİFLERİ BİRBİRİNDEN AYIRMALI

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye'nin İdlib'deki gerginliğin sona erdirilmesi için sorumluluklarını yerine getirmesi ve El Nusralı (Fetih el Şam) teröristlerle Suriyeli muhalifleri birbirinden ayırması gerektiğini ifade etti.

 

SPOR

GÜNEŞ: '2 MAÇTAN 6 PUAN İLE AYRILMAK İSTİYORUZ'

A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş, EURO 2020 Elemeleri'nde oynayacağımız İzlanda ve Andorra maçları öncesi açıklamalarda bulundu. Tecrübeli teknik adam "Hedefimiz kalan iki maçtan 6 puan almak ancak İzlanda karşısında alınacak beraberlik de EURO 2020 için yeterli olacak. Şu an itibarıyla Gökhan Akkan ve İrfan Can Kahveci'nin sakatlıkları devam ediyor. Altay Bayındır bizimle olacak." dedi.