Gündem
Tarih : 19/01/2018

TÜRKİYE GÜNDEMİNDEN BAŞLIKLARGÜNDEM

BAŞBAKAN YILDIRIM: ABD KAFA KARIŞIKLIĞINI ORTADAN KALDIRMALI

Başbakan Binali Yıldırım, "ABD'nin Suriye'deki uygulamaları müttefiklik hukukuna terstir. ABD, bölgenin geleceği konusundaki kafa karışıklığını ortadan kaldırmalı ve tavrını barıştan, Türkiye ile hukukunu düzeltmekten yana değiştirmelidir." dedi.  

 

BAKAN ÇAVUŞOĞLU: ABD'NİN AÇIKLAMALARINDAN TATMİN OLMADIK

CNN Türk'te Hande Fırat'ın sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin YPG açıklamaları için, "ABD'den yapılan tüm açıklamalara rağmen biz tatmin olmadık" diye konuştu.

                 

BAKAN YILMAZ: "2019'UN SONUNA KADAR İKİLİ EĞİTİMİ KALDIRACAĞIZ"

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 5 milyon 600 bin öğrenci ikili eğitim alırken, şimdi 4 milyon 300 bin öğrencinin ikili eğitim aldığını belirterek, "2019 yılının sonuna kadar Türkiye'deki ikili eğitimi kaldıracağız. Kaliteli bir eğitimin olmazsa olmaz unsurların biri ikili eğitimin kaldırılması" dedi.

 

 

SAĞLIK BAKANI'NDAN HASTANEDE HAMİLE ÇOCUK SKANDALINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ortaya çıkan hamile çocuk skandalına ilişkin olarak ilk kez konuştu. Bakan Demircan, "Rapor geldiğinde kamuoyu ile paylaşacağız, kimin ihmali varsa bu ortaya çıkarılacak" dedi.

               

EKONOMİ

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARINI AÇIKLADI

TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) yılın ilk toplantısının ardından faiz kararını açıkladı. Geçen ay geç likidite penceresi (GLP) borç verme faiz oranını yüzde 12,25'ten yüzde 12,75'e yükselten banka, bu ay faizlerde herhangi bir değişikliğe gitmedi.

GÜMRÜK BAKANLIĞI 11 SAADET ZİNCİRİ FİRMASI HAKKINDA SORUŞTURMA AÇTI

Çiftlik Bank'ta yaşanan sıkıntının ardından, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı "saadet zinciri" mantığıyla çalıştığını belirlediği 11 firma için harekete geçti. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Vatandaşlarımız dikkatli olsunlar" dedi.

TÜSİAD'DAN OHAL ÇAĞRISI

TÜSİAD'ın 48. Olağan Genel Kurulu'nda OHAL'in kaldırılması talebi öne çıktı. TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, demokrasi için atılması gereken ilk adımın OHAL'in kaldırılması olduğunu ifade etti. Öte yandan TÜSİAD adını değiştirdi, Türk Sanayici ve İşadamları Derneği yerine "Türk Sanayici ve İşinsanları Derneği" adını aldı.

ÇILGIN KATARLI

Güzergâhı bu hafta açıklanan ve kamuoyunda 'çılgın proje' olarak bilinen Kanal İstanbul Katarlılar'ın da yatırım iştahını kabarttı. Expo Turkey by Qatar'ın gündemine damga vuran dev proje için Qatari Diar Türkiye'ye çıkarma yapmaya hazırlanıyor.

103 MİLYON DOLARLIK 'MELEK' GİBİ YATIRIM

Türkiye'de 2017'de 162 yerli girişim, melek ve girişim sermayedarından toplam 103 milyon dolarlık yatırım aldı. Özel sermaye yatırımlarıyla birlikte yatırım tutarı 177 milyon doları geçti. Böylece geçen yıl, tüm zamanların en çok yatırım yapılan dönemi oldu.

ALARKO CEO'SU: İPTAL EDİLEN METRO PROJESİ YAPILACAK

Alarko Holding CEO'su Ayhan Yavrucu, iptal edilen Kaynarca-Pendik-Tuzla metro projesinin yapılacağını, belediye ile birlikte finansman modeli için çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi.

ÇATISINDA GÜNEŞ TOPLAYAN FATURASINI DÜŞÜRECEK

Çatılara kurulacak güneş panelleri ile elektrik üretme dönemi başlıyor. Çatısında en fazla 10 kilovatlık panel kuranlar, elektrik faturasını düşürürken arz fazlasını da satabilecek.

 

POLİTİKA

OHAL ALTINCI KEZ UZATILDI

15 Temmuz darbe girişiminin ardından 21 Temmuz 2016'da ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) 6. kez 3 ay süreyle daha uzatıldı.

AK PARTİ-MHP GÖRÜŞMESİ SONRASI İLK AÇIKLAMA

AK Parti ile MHP arasında bir ittifak için ilk temas başladı. İki partinin yetkilileri bir araya geldiler. Görüşmenin ardından açıklama yapan AK Parti Heyeti Başkanı Mustafa Şentop, "MHP ile beraber bir ortak duruşu, milli duruşu ortaya koyan bir kararlılığımız vardı. Bu duruşu somutlaştırmış olduk" dedi.

MUHARREM İNCE DE GENEL BAŞKANLIĞA ADAYLIĞINI KOYUYOR

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, CHP genel başkanlığı için adaylığını, Ankara'da 22 Ocak Pazartesi günü saat 12.00'de düzenleyeceği toplantıyla duyuracak.

TANRIKULU, FREEDOM HOUSE RAPORU İÇİN MECLİS ARAŞTIRMASI İSTEDİ

CHP'li Sezgin Tanrıkulu, düşünce Kuruluşu Freedom House'un açıkladığı 2018 Dünyada Özgürlükler Raporu'nda, Türkiye "kısmen özgür" kategorisinden "özgür olmayan ülkeler" arasına alınmasını için Meclis araştırması istedi.

AKŞENER: İDDİAMIN ARKASINDAYIM TABİİ AMA BUNU İSPATLAYAMAM

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Tokat ve Konya'da silahlı eğitim kampları bulunduğu iddiasıyla ilgili, "İddiamın arkasındayım tabii ama bunu ispatlayamam." dedi.

 

DÜNYA

ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AFRİN OPERASYONU AÇIKLAMASI

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauertolası Afrin operasyonu konusunda "Türkiye'yi böyle bir adım atmamaya çağırıyoruz" açıklamasını yaptı.

SURİYE: TÜRKİYE'DEN AFRİN'E YÖNELİK HERHANGİ BİR ASKERİ OPERASYON SALDIRI EYLEMİ OLARAK DEĞERLENDİRİLECEK

Suriye Dışişleri Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdad, Türk savaş uçaklarının Suriye'de saldırıya geçmesi durumunda, ülkenin hava savunma sistemlerinin Türk uçaklarını düşürmeye hazır olduğunu söyledi.

ESAD ABD'NİN SURİYE'DEKİ VARLIĞINI "GAYRİMEŞRU" İLAN ETTİ

Esad yönetimi ABD ordusunun Suriye'deki varlığını "gayrimeşru" olarak niteledi. Açıklamada, "Bunun, Suriye'nin egemenliğine yönelik bir saldırıyı temsil ettiği" vurgulandı.

 

SPOR

GALATASARAY ÇEYREK FİNALDE

Ziraat Türkiye Kupası son 16 turunda, 3-0 biten ilk maçın rövanşında Galatasaray, Bucaspor'u yine 3-0 mağlup ederek çeyrek finale yükseldi.