Gündem
Tarih : 19/11/2018

TÜRKİYE GÜNDEMİNDEN BAŞLIKLARGÜNDEM

TÜRKİYE KKTC'NİN KITA SAHANLIĞINDA ARAMA YAPACAK

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Rum yönetimini Doğu Akdeniz'deki doğalgaz arama faaliyetleri konusunda uyardı. Aksoy, Türkiye'nin KKTC'nin kıta sahanlığında da arama faaliyetlerine başlayacağını söyledi.      

OTOYOLLARDA HIZ LİMİTİ ARTIYOR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Otoyolda hız sınırı 132 kilometre, maksimum sınır. 120 artı yüzde 10. Biraz daha izleyip otoyollarda hız sınırını 20-25 kilometre daha yukarı çıkaracağız. Buradaki regülasyonu iyi sağlarsak, otoyollarda 120 kilometre olan hızı 125 kilometre, yüzde 10 daha koyunca, 137.5 kilometrelik bir banda taşımaya çalışacağız" dedi. </>             

ANADOLU KÜLTÜR OPERASYONU: PROF. DR. TURGUT TARHANLI VE PROF. BETÜL TANBAY DÂHİL 12 KİŞİ SERBEST BIRAKILDI

Tutuklu insan hakları eylemcisi, iş adamı Osman Kavala'nın başkanı olduğu Anadolu Kültür AŞ'ye yönelik soruşturma kapsamında Cuma günü gözaltına alındığı açıklanan 13 akademisyen ve aktivistten 12'sinin serbest bırakıldığı, birinin ise tutuklandığı açıklandı.

 

EKONOMİ

TÜRKAKIM KARAYA ÇIKTI

Türkiye'yi bölgesinde enerji üssü haline getirecek olan TürkAkım projesi Kıyıköy'den karaya çıkıyor. Bugün gerçekleşecek törene Başkan Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin katılacak.

KANSER TEDAVİSİNDE YERLİ İLAÇ DÖNEMİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK'ın baş ve boyun kanserlerinin tedavisinde kullanılmak üzere başlattığı yerli ilaç çalışmalarını yerinde inceledi. Ziyarette yerli biyobenzer kanser ilaç geliştirme çalışmaları laboratuvar ortamında ilk kez görüntülendi.

BAKAN PEKCAN: 35 YENİ NOKTADA TÜRK TİCARET MERKEZİ KURACAĞIZ

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ülke ve bölge bazlı yeni Türkiye Ticaret Merkezleri açmayı hedeflediklerini, mevcutlara ilaveten 35 yeni noktada TTM kuracaklarını anlattı.

BAHÇIVAN: KIDEM TAZMİNATI BUGÜNKÜ HALİYLE DEMODE

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Bahçıvan, "Kıdem tazminatının bugünkü halinden çıkartılıp bir zorunlu tasarrufsal modele dönüştürülmesi noktasındaki bir çaba dahi Türkiye'nin hayrına yapılacak en büyük hizmetlerden bir tanesi" dedi.

 

POLİTİKA

TOBB KANUNU RÖTUŞU GENEL KURUL'DA

TBMM'nin gündemi bu hafta da oldukça yoğun, Plan ve Bütçe Komisyonunun bütçe mesaisi sona erecek. Genel Kurul'da ise yerel seçimler nedeniyle 'rötuş' teklif edilen TOBB Kanunu görüşülecek.

AK PARTİ'DE TEMAYÜL YOKLAMASI SONA ERDİ

Mahalli İdareler Seçimleri için 5-16 Kasım'da belediye başkan aday adayı başvurularını alan AK Parti'de tüm Türkiye'de aynı anda yapılan temayül yoklaması tamamlandı.

CHP'Lİ ERDİN BİRCAN YAŞAMINI YİTİRDİ

CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

 

DÜNYA

BAKAN AKAR, ABD GENELKURMAY BAŞKANI DUNFORD İLE GÖRÜŞTÜ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Genelkurmay Başkanı Dunford ile görüşmesine ilişkin, "Bir an önce terörist PKK'dan hiçbir farkı olmayan YPG ile olan ilişkilerini kesmelerini beklediğimizi dile getirdik." dedi.

ABD: KAŞIKÇI CİNAYETİNDEN KİMİN SORUMLU OLDUĞU KONUSUNDA SONUCA VARMADIK

ABD Dışişleri Bakanlığı, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA'in Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi emrini Suudi Veliaht Prensi Muhammed Bin Salman'ın verdiğine inandığı yönündeki haberlere karşın, cinayetin kimin işlediğine dair nihai bir sonuca varılmadığını açıkladı.

 

SPOR

BÜYÜKÇEKMECE 72-90 ANADOLU EFES

Anadolu Efes, Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nin 7. haftasında deplasmanda Arel Üniversitesi Büyükçekmece Basketbol'u 90-72 mağlup etti.

GAZİANTEP BASKET 63-56 BEŞİKTAŞ SJ

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nin 7. haftasında Gaziantep Basketbol, sahasında Beşiktaş Sompo Japan'ı 63-56 yendi.