Gündem
Tarih : 08/12/2023

TÜRKİYE GÜNDEMİNDEN BAŞLIKLAR 

 

GÜNDEM

BAKAN TUNÇ: İSRAİL SAVAŞ SUÇU İŞLİYOR

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "İsrail maalesef 1917 yılından bu yana Filistin topraklarını işgal etmiştir. İnsanları Gazze'de katliama maruz bırakıyor. Burada savaş suçu işlendiği bütün dünyanın da kabulünde" dedi. Ayrıca Bakan Tunç, çok kapsamlı bir yargı paketi hazırladıklarını ve çalışmalarında sona yaklaşıldığını belirtti.

AYM, TCK'NIN "ÖRGÜT ÜYESİ OLMADAN ÖRGÜT ADINA SUÇ İŞLEME" HÜKMÜNÜ İPTAL ETTİ

Anayasa Mahkemesi, Türk Ceza Kanunu'ndaki (TCK) "örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme" suçunu düzenleyen hükmü iptal etti. 4 ay sonra yürürlüğe girmesinin uygun görüldüğü iptal kararının gerekçesi de açıklandı.

HALİL FALYALI CİNAYETİNİN ZANLISI HOLLANDA'DA YAKALANDI

Girne'de geçen yıl kumarhane patronu Halil Falyalı ile şoförünün öldürüldüğü silahlı saldırının faili olduğu belirtilen bir kişi Hollanda'da yakalandı.

 

EKONOMİ

BAKAN IŞIKHAN: "TEK ZAM OLACAK, ÇÜNKÜ YÖNETMELİĞİMİZDE DE ÖYLE"

Asgari ücrete 2024 yılında tek zam yapılacağını söyleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, temel ilkelerinin çalışanları enflasyona ezdirmemek olduğunu ifade etti. Bakan Işıkhan, "Komisyonlar ne kadar hızlı çalışırlarsa biz de sonucu o kadar hızlı açıklayacağız. Şu an tüm göstergeler olumlu gidiyor." diye konuştu.

TÜRK-İŞ BAŞKANI: AÇLIK SINIRI TEKLİF EDİLİRSE MASADAN KALKARIZ

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret görüşmelerinde, 14 bin TL civarında hesaplanan açlık sınırının teklif edilmesi halinde, "O zaman masadan kalkarız. Öyle şey olmaz" dedi.

KİŞİ BAŞI GELİRDE EN ÇOK KAZANAN İL KOCAELİ OLDU

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, kişi başına gayrisafi yurtiçi hasıla, geçen yıl Kocaeli'nde 302 bin 772 lira olurken, İstanbul'da 287 bin 524 lira ve Tekirdağ'da 253 bin 501 lira olarak hesaplandı. İstanbul, 4 trilyon 564 milyar 280 milyon lirayla en yüksek GSYH'ye ulaştı.

RENAULT, BURSA'DAKİ FABRİKASINDA 2027'YE KADAR DÖRT YENİ MODEL ÜRETECEK

Renault, araç başına üretim maliyetini düşürmeyi ve Bursa'daki fabrikasında 2027'ye kadar dört yeni model üretmeyi planladığını açıkladı.

BURGAN BANK TÜRK BİRİMİNİN YÜZDE 52'SİNİ 187 MİLYON DOLARA SATTI

Burgan Bank Türkiye'nin yüzde 99,41 hisse oranıyla ana sermayedarı olan Burgan Bank K.P.S.C., Banka sermayesinin yüzde 52'sine tekabül eden payının Al Rawabi United Holding K.S.C.C.'ye devrini tamamladı.

BLUTV, AMERİKALI DÜNYA DEVİNE SATILDI

Dünyanın en büyük medya gruplarından biri olan Warner Bros-Discovery, BLUTV'nin tamamını satın aldı.

 

POLİTİKA

TBMM BAŞKANI NUMAN KURTULMUŞ, HEDEP'İ ZİYARET ETTİ

HEDEP Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan ile görüşen TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, "Meclis'in siyasi partiler arasındaki siyasi ortamın, iklimin yumuşatılması, fikir alışverişlerinin daha sağlıklı ortamda yapılabilmesi için önümüzdeki dönem inşallah güzel çalışma imkânının olduğu bir Meclis olur" dedi.

GÜNAYDIN'DAN İMAMOĞLU-İNCE GÖRÜŞMESİNE İLİŞKİN DEĞERLENDİRME

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu arasındaki görüşmeye ilişkin "Herhangi bir belediye başkanlığı sözü verdiğine ilişkin bir bilgim yok" dedi.

BAHÇELİ: İYİ PARTİ GÜNBEGÜN ERİYOR

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, önümüzdeki yıl Mart ayında yapılacak yerel seçimde, büyükşehirlerin tamamında Cumhur İttifakı'nın ortak aday çıkaracağını söyledi. İYİ Parti'nin kendi adayları ile seçime girmesini de değerlendiren Bahçeli, "günbegün eriyorlar" dedi.

 

DÜNYA

MİÇOTAKİS AÇIKLADI: TÜRKLERE 7 GÜNLÜK KAPIDA VİZE

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Atina'da Yunanistan Başbakanı Kriakos Miçotakis ile bir araya geldi. Görüşme sonrası açıklama yapan Miçotakis, Yunan adalarında Türklere 7 günlük turist vizesi sağlanacağını söyledi. Erdoğan da "Ege'yi barış ve işbirliği denizi haline getirelim istiyoruz. Türkiye ve Yunanistan olarak atacağımız ortak adımlarla dünyaya örnek olalım arzusundayız." dedi.

PUTİN VE BİN SELMAN'DAN "FİLİSTİN TOPRAKLARINDAKİ ASKERİ OPERASYONLAR DURMALI" ÇAĞRISI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, "Filistin topraklarındaki askeri operasyonların sona ermesi" çağrısında bulundu.

ERMENİSTAN DUYURDU: 'AZERBAYCAN İLE BARIŞ ANLAŞMASI BİRKAÇ GÜN İÇİNDE İMZALANABİLİR'

Ermenistan Parlamento Başkanı Alen Simonyan, Azerbaycan ile 5-10 gün içinde bir barış anlaşmasını imzalamanın mümkün olduğunu dile getirerek önerilerini gönderdiklerini duyurdu.

 

SPOR

GALATASARAY İLE TOKİ, DEPREM BÖLGESİNDE 300 KONUTUN İNŞASI İÇİN PROTOKOL İMZALADI

Galatasaray Kulübü ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) arasında deprem bölgesine 300 kalıcı konut yapımıma yönelik işbirliği protokolü imzalandı.

ALBA BERLİN 89-97 ANADOLU EFES

Anadolu Efes, THY Avrupa Ligi'nin 13. haftasında konuk olduğu Almanya'nın ALBA Berlin ekibini 97-89 yendi.