Gündem
Tarih : 21/05/2019

TÜRKİYE GÜNDEMİNDEN BAŞLIKLARGÜNDEM

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: TÜRK KONSEYİ'NİN MEVCUT YAPISINI KORUMASINI İSTİYORUZ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türk Konseyi Genel Sekreterliğine atanan Amreyev'i kabulünde, "Türk Konseyi'nin İstanbul'da kalmasını ve mevcut yapısını korumasını istiyoruz." ifadelerini kullandı.         

BAKAN SELÇUK: MATEMATİK DERSİ ALMADAN HİÇBİR ÖĞRENCİ ÜST SINIFA GEÇEMEYECEK

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, matematiğin seçmeli olduğu konusunda doğru olmayan içeriklerin dolaştığını belirterek, "Hiçbir öğrencinin matematik dersi almadan bir üst sınıfa geçmesi mümkün değildir. Bu kadar net." değerlendirmesinde bulundu.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI PERSONELİNE FETÖ OPERASYONU

FETÖ soruşturması kapsamında Dışişleri Bakanlığına personel temini amacıyla düzenlenen sınavlarda örgüt üyesi adaylar lehine usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle 249 şüpheli için gözaltı kararı verildi.

 

EKONOMİ

BDDK'DAN DÖVİZ ALIMINA YENİ KURAL

BDDK, 100 bin doların üzerinde döviz alımına bir gün bekleme kuralı getirdi. Kurala göre döviz almak isteyenler TL karşılığını bir gün önce yatıracak, döviz ilgilinin hesabına ertesi gün geçecek.

BAKAN KURUM: AFETLERE HAZIR ŞEHİRLER OLUŞTURMAYI AMAÇLIYORUZ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum "Biz yaşanabilir çevre, afetlere hazır ve akıllı şehirler vizyonu ile sürdürülebilir çevreye uyumlu hayat kalitesi yüksek şehirler ve yerleşmeler oluşturmayı amaçlıyoruz." dedi.

"GLOBAL STANDARTLARIN KÜRESEL STRATEJİSİ" TÜRKİYE'DE BELİRLENECEK

Ticari ortaklar arasındaki iş birliğini geliştirme ve tedarik zincirinin etkinliğini artırma amaçlı standartlar ve çözümler geliştiren "Uluslararası GS1 Organizasyonu", bu yılki genel kurul toplantısını bugün İstanbul'da gerçekleştirecek.

LC WAİKİKİ'YE DEV ARAZİ

Bera Holding, Konya'daki 573 bin 660 metrekarelik arsasını satıyor. Dev araziyi hazır giyim ve ev tekstil markası LC Waikiki'nin 121 milyon lira alacağı açıklandı. Tutarın 100 milyon lirası peşin, geri kalan 21 milyon lirası ise vadeye bölünerek ödenecek.

 

POLİTİKA

YSK'DEN YEDEK ÜYE İTİRAZINA RET

YSK'nin yapılan itirazları, üye tam sayısı olan 11 üye ile toplanıp, karara bağlanmasında Anayasa ve diğer ilgili mevzuata aykırı bir durum bulunmadığı bildirildi.

KURTULMUŞ: 3600 EK GÖSTERGE BÜYÜK MALİ YÜK, BELKİ SONRA

AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, yeni askerlik düzenlemesine ilişkin "Zannediyorum, çok kısa süre içerisinde parlamentoya gelecek ve yasalaşarak uygulamaya geçilecektir" diye konuştu. AKP'nin seçim vaatleri arasında yer alan 3600 ek gösterge konusuna da değinen Kurtulmuş, Büyük bir mali yükü de getiren bir durum. O da belki şimdi değil ama sonra gündeme alınıp değerlendirilebilecek bir konudur" ifadelerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU, BULDAN VE TEMELLİ'NİN DE ARALARINDA OLDUĞU 25 İSİM İÇİN MECLİS'E YENİ DOKUNULMAZLIK DOSYALARI VERİLDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli'nin de aralarında olduğu 25 milletvekiline ait Yasama Dokunulmazlığının Kaldırılması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Tezkereleri Meclis'e sevk edildi.

ÖZTRAK: GEREKÇEDE, KURDUN KUZUYU SUÇLAMASI OLACAK

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, YSK'nin İstanbul seçimine ilişkin gerekçeli kararına ilişkin, "Yazılan gerekçede, kuzuyu kapan kurdun, kuzuyu suçlamasından başka hiçbir şey olmayacaktır." dedi.

HDP'Lİ KURTULAN: KÜRTLERİN TAVRI İKTİDARA GÖRE DEĞİŞİKLİK ARZ ETMEZ

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, "İstanbul seçimlerinde Kürtlerin ne yapacağı tartışılıyor. Kürtler, demokrasi, adalet, barış mücadelesinin kararlı savunucularıdır. Kürtlerin bu durumu iktidara, duruma göre değişiklik arz etmez" dedi.

 

DÜNYA

TRUMP: "İRAN HAZIR OLDUĞUNDA BİZİ ARAYACAK"

ABD Başkanı Donald Trump, ABD'nin İran ile müzakereye çabaladığına dair yayınlanan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, "İran hazır olduğunda bizi arayacak" dedi.

BM VE AB'DEN İRAN VE ABD'YE ÇAĞRI

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, ABD ve İran arasında gerginliği arttıran söylemlerin bölgeyi daha fazla istikrarsızlaştıracağı uyarısında bulundu. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic ise iki ülke arasında artan gerilime ilişkin, "Bölgenin daha fazla istikrarsızlık unsuruna ihtiyacı yok" dedi.

HUAWEİ: GOOGLE, ANDROİD İŞLETİM SİSTEMİ GÜNCELLEMELERİNİ HUAWEİ TELEFONLAR İÇİN SINIRLADI

ABD Başkanı Donald Trump'ın, ulusal güvenlik riski teşkil ettiğine inanılan yabancı telekomünikasyon şirketlerinin Amerikalı firmaların teknolojilerini kullanmasını yasaklayan kararının ardından Google, Çinli Huawei şirketi ile anlaşmasını sınırlandırdı.

 

SPOR

ERZURUMSPOR 0-1 FENERBAHÇE

Spor Toto Süper Lig'in 33. haftasında deplasmanda Büyükşehir Belediye Erzurumspor'u 1-0 mağlup eden Fenerbahçe, bu sezon ilk kez üç hafta üst üste galip geldi.