Gündem
Tarih : 11/06/2021

TÜRKİYE GÜNDEMİNDEN BAŞLIKLARGÜNDEM

TÜRKİYE'DE CORONA VİRÜSTEN CAN KAYBI 96 ARTARAK 48 BİN 524 OLDU

Türkiye'de son 24 saate 96 kişi hayatını kaybederken, toplam can kaybı 48.524, günlük vaka sayısı 6.408, toplam vaka sayısı 5.131.098, günlük hasta sayısı 568 oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugünden itibaren gıda üretim ve dağıtım sektörü ile kafe, lokanta ve restoran çalışanları, berber-kuaförlerin ve avukatların da aşı programına dâhil edileceğini açıkladı.      

BAKAN GÜL: 1 OCAK 2017'DEN GÜNÜMÜZE KADAR EN AZ 2 MİLYON KİŞİ TÜRKİYE'DE UZLAŞMA SAĞLADI

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Türkiye'deki uyuşmazlık çözümü rakamlarına ilişkin, "1 Ocak 2017'den günümüze kadar toplam 993 bin 58 dosyada mağdur ile şüpheli, başka bir deyişle en az 2 milyon kişi Türkiye'de uzlaşma sağlamıştır" dedi.

 

EKONOMİ

TÜİK: İŞSİZLİK NİSANDA YÜZDE 13,9

TÜİK, nisan ayı işsizlik oranını 0,9 puan artışla yüzde 13,9 olarak hesapladı. Mevsim etkisinden arındırılmış atıl işgücü oranı bir önceki aya göre 1,7 puan artarak 27,4'ye çıktı.

BAKAN VARANK: PİYASA DEĞERİ 1,2 MİLYAR DOLARLIK 20 TON ALTIN, 2,8 MİLYON DOLARLIK 3,5 TON GÜMÜŞ REZERVİ TESPİT EDİLDİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ağrı Mollakara'da Koza Altın tarafından piyasa değeri 1,2 milyar dolar olan 20 ton altın, 2,8 milyon dolar olan 3,5 ton gümüş rezervi tespit edildiğini açıkladı.

BAKAN ERSOY'DAN RUSYA AÇIKLAMASI

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Rusya'nın Türkiye ile uçuş kısıtlamasını kaldırmasına ilişkin temasları sürdürdüklerini belirterek, "Görüşmeler olumlu gidiyor. Ruslar yerinde tespit yapacak" dedi.

KIRGIZİSTAN'LA TİCARET HEDEFİ 2 MİLYAR DOLAR

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye ile Kırgızistan arasındaki ticaret hacminin 500 milyon dolar seviyesinde bulunduğunu belirterek, "İnanıyorum ki bizler bunu artıracağız ve belirlenen 2 milyar dolar hedefine ulaşacağız" dedi.

KALE'NİN YATIRIMLARI BU YIL 3 KAT ARTACAK

2020'yi 4 milyon TL ciroyla tamamladıklarını ve 2021 için yüzde 20 büyüme planladıklarını söyleyen Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, bu yıl yatırımları da 2020'ye oranla 3 kat artırarak 295 milyon TL'ye çıkaracaklarını ifade etti.

 

POLİTİKA

MÜSİLAJ İÇİN MECLİS ARAŞTIRMASI KOMİSYONU KURULDU

Türkiye Büyük Millet Meclisinde Marmara Denizinde yaşanan müsilaj sorunu araştırılacak. Tüm siyasi partilerin oy birliği ile Müsilaj komisyonu kurulması kararlaştırıldı.

TURAN: MİLLET İTTİFAKI KAZANSA BİLE PARLAMENTER SİSTEME GERİ DÖNMENİN İMKÂNI KALMAMIŞTIR

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, "Millet İttifakı kazansa bile parlamenter sisteme geri dönmenin artık imkânı kalmamıştır. Seçimi kazandığı gün parlamenter sisteme dönecekmiş gibi yapan arkadaşların bir an önce bu ifadeleri revize etmesini, milletin önüne seçimi kazansalar bile hangi paketi koyacaklarını, hangi anayasal değişiklikle beraber milletin önüne çıkacaklarını şimdiden söylemeleri gerekir. " dedi.

KILIÇDAROĞLU: "KENDİLERİNE İSTER DERİN, İSTER SIĞ DEVLET DESİNLER, HEPSİNİ TEMİZLEYECEĞİZ"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kıbrıs'ta gazeteci Kutlu Adalı'nın mezarını ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, Kutlu Adalı'nın mezarı başındaki bir fotoğrafını paylaşarak, "Dedikodu değil, acı gerçek. Kutlu Adalı'ya mezarının başında söz verdim; devlete sızmış çeteler kendilerine ister derin, ister sığ devlet desinler, hepsini temizleyeceğiz." dedi.

YARGITAY CUMHURİYET BAŞSAVCISI ŞAHİN: 451 HDP'Lİ HAKKINDA SİYASİ YASAK İSTİYORUZ

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, HDP'nin kapatılmasına ilişkin iddianamenin hazırlanıp, AYM'ye sunulduğunu hatırlatarak, "451 kişi hakkında siyasi yasak istiyoruz, artı iddianamede partinin banka hesabına tedbir konulmasını talep ettik." dedi.

AKŞENER TÜSİAD HEYETİYLE GÖRÜŞTÜ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski ve beraberindeki heyeti kabul etti. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ekonomiye olumuz etkilediğini belirten Akşener, heyete hazırladıkları İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem önerisini anlattı.

 

DÜNYA

DÜNYA GENELİNDE KOVİD-19 VAKALARI 175 MİLYONU GEÇTİ

Yeni tip koronavirüs görülen ülke ve bölgelerdeki vakalara ilişkin verilerin derlendiği "Worldometer" internet sitesine göre, dünya genelinde Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3 milyon 788 bin 282'ye vaka sayısı 175 milyon 603 bin 577'ye ulaştı.

AVRUPA KONSEYİ, KAVALA KARARLARINI UYGULAMAMASI HALİNDE TÜRKİYE'YE İHLAL PROSEDÜRÜ BAŞLATACAK

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, AİHM'in Osman Kavala ile ilgili kararlarının uygulanmaması halinde Türkiye'ye yönelik ilk kez ihlal prosedürü başlatacağını açıkladı.

RUSYA TUR OPERATÖRLERİ BİRLİĞİ, TÜRKİYE İLE UÇUŞLARIN TEKRAR BAŞLAMASINI İSTEDİ

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) aralarında Türkiye'nin de bulduğu Rus turistlerin yoğun ilgi gösterdiği ülkelere uçuşların tekrar başlamasını istedi.

 

SPOR

AVRUPA FUTBOL ŞAMPİYONASI BAŞLIYOR

Salgın sebebiyle bir yıl ertelenen 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası bugün başlıyor. Açılış maçında Türkiye ile İtalya'nın karşılaşacağı turnuvanın hakemleri arasında Cüneyt Çakır da yer alıyor.