Gündem
Tarih : 13/09/2019

TÜRKİYE GÜNDEMİNDEN BAŞLIKLARGÜNDEM

DİYARBAKIR'DA SİVİLLERİ TAŞIYAN ARACA TERÖR SALDIRISI: 7 ŞEHİT

Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde, yola döşenen el yapımı patlayıcı sivil aracın geçişi sırasında infilak etti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 7 vatandaşın şehit olduğunu açıkladı.  

CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ'NDE 'GÜVENLİ BÖLGE' TOPLANTISI

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında Suriye Koordinasyon Toplantısı yapıldı. Toplantıda Suriye'nin kuzeyinde oluşturulması planlanan güvenli bölgeye ilişkin hazırlıklar ele alındı.

YARGITAY'DAN CUMHURİYET DAVASINDA BOZMA KARARI

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 7 eski Cumhuriyet gazetesi yazarının cezalarının infazının durdurulmasına ve salıverilmelerinin istenmesine karar verdi.

YARGIDAN TRT'DE ÖCALAN YAYINI KARARI: İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ

Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan'ın TRT Kurdi'ye çıkartılmasıyla ilgili yapılan suç duyurusuna savcılık, 'ifade özgürlüğü' diyerek soruşturma yapılmasına yer olmadığını söyledi.

               

EKONOMİ

MERKEZ BANKASI POLİTİKA FAİZİNİ 325 BAZ PUAN DÜŞÜRDÜ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Eylül ayı toplantısında politika faizini 325 baz puan indirerek % 19.75'ten % 16.50'ye çekti.

BAKAN ALBAYRAK: ENFLASYONDA EYLÜLDE TEK HANELİ RAKAMLARI YAKALAYACAĞIZ

Avrupa I?mar ve Kalkınma Bankası 10. Yıl Davetinde konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, "Yılın ikinci yarısında beklediğimiz ekonomik aktivitedeki rahatlamayla yılı pozitif büyümeyle kapatacağımıza inanıyoruz. Enflasyonda endeksler eylül ayında hem TÜFE, hem de ÜFE'de tek haneli rakamları yakalayacağımızı net bir şekilde gösteriyor" dedi.

BORÇLANMA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KURULDU

Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde Borçlanma Genel Müdürlüğü oluşturuldu ve daha önce farklı genel müdürlüklerde bulunan iç ve dış borçlanma, yatırımcılar ve kredi derecelendirme kuruluşlarıyla olan ilişkiler de yeni kurulan bu birimde birleştirildi.

BAKAN KURUM KENTSEL DÖNÜŞÜM EYLEM PLANI'NI AÇIKLADI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 8 maddelik "Kentsel Dönüşüm Eylem Planı"nı açıkladı. Plana göre her kentin kendine özgü bir kentsel dönüşüm planı olacak, imar barışıyla kayıt altına alınan yapıların güçlendirilmesi için çalışma yapılacak, kıyılarda yapılaşmaya izin verilmeyecek.

AKKUYU'DA ÇALIŞMAK ÜZERE 22 ÖĞRENCİ RUSYA'YA GÖNDERİLİYOR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 'Bu yıl 22 Türk öğrencimiz Rusya'ya yüksek lisans eğitimine gönderiliyor. İnşallah döndüklerinde Akkuyu Nükleer AŞ'de görev alacaklar.' dedi.

12 MİLYAR DOLARLIK PETROKİMYA YATIRIMI

Sasa Polyester, Adana'nın Yumurtalık ilçesinde yaklaşık 12 milyar dolarlık yatırımla entegre petrokimya tesisleri ve tesislerin kullanacağı bir liman kuracak.

FACEBOOK'TAN TÜRKİYE'YE İLK YATIRIM

Facebook, Türkiye'deki ilk topluluk merkezi 'Facebook İstasyon'u resmi olarak açtı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Habitat Derneği (Habitat) iş birliğiyle hayata geçirilen Facebook İstasyon, Facebook'un Türkiye'deki en büyük yatırımlarından biri olarak görülüyor.

 

POLİTİKA

ERDOĞAN: 12 EYLÜL DEMOKRASİ TARİHİMİZDE KARA BİR LEKE OLARAK KALACAKTIR

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 12 Eylül darbesinin 39. yılı dolayısıyla yaptığı paylaşımda, "Üzerinden 39 yıl geçmesine rağmen halen utançla hatırladığımız 12 Eylül, demokrasi tarihimizde kara bir leke olarak kalacaktır." ifadelerini kullandı.

ARINÇ'TAN TURAN'A: BOYUNDAN BÜYÜK İŞLERE KARIŞMA, SANA YAZIK OLUR

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan'a yönelik olarak "Sen zaman zaman böyle çıkışlar yapıyorsun. Sivrisinek ısırığı kadar beni ilgilendirmez. Sana yazık olur" dedi.

ÜNAL: 'CUMHURBAŞKANIMIZ TOPLUMU KUCAKLAMAK İÇİN ELİNİ UZATIYOR'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, "Cumhurbaşkanımız her seferinde toplumu kucaklamak için elini uzatıyor ama sıkılı yumrukla tokalaşılmaz, önce elini açacaksın." dedi.

İMAMOĞLU: OTOGARIN YENİ BİR OTOGARA TAŞINMASI SÜRECİNİ ÖNEMSİYORUZ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, ''Otogarın yeni bir otogara taşınması sürecini önemsiyoruz. Bu konuda hem buradaki sektör temsilcileri ile sektör işletmeci firmalarıyla ortak karar verme adına onlarla oturup konuşacağız ve yeni otogarın hem Bayrampaşa'da hem Harem'de nerede olması konusunda ortak karar alacağız.'' dedi.

BAHÇELİ: HER GÜN BAKAN MI DEĞİŞTİRECEĞİZ?

MHP lideri Bahçeli, kabine revizyonu tartışmalarına "Ne yapacağız her gün bakan mı değiştireceğiz" sözleriyle tepki gösterdi. Basın mensuplarına gündemi değerlendiren Bahçeli, son günlerin popüler şarkısı "Susamam" için "Rap adına darbe yapmaya heveslenen insanlar türer" değerlendirmesini yaptı.

 

DÜNYA

MAAS: AB TÜRKİYE'YE YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRECEK

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye ile varılan mutabakattaki yükümlülüklerini yerine getireceğini söyledi.

AVRUPA MERKEZ BANKASI FAİZ KARARINI AÇIKLADI

Avrupa Merkez Bankası (ECB refinansman ve marjinal faiz oranında değişikliğe gitmezken, mevduat faizlerini düşürdü. Böylece refinansman operasyon faiz oranı yüzde 0, marjinal faiz oranı yüzde 0,25 olarak sabit kaldı. ECB, mevduat faiz oranını ise 10 baz puan indirdi.

 

SPOR

TÜRKİYE 1-3 RUSYA

2019 Avrupa Şampiyonası'nda A Milli Erkek Voleybol Takımı ilk maçında Rusya'ya 3-1 yenildi.