Atılım Desen Apre Boya Tekstil'de Hak Mücadelemiz Sürüyor…
Yayın Tarihi : 18/05/2021

Hak Mücadelemiz Sürüyor…

Bursa Şubemizin örgütlenme çalışması yürüttüğü Atılım Desen Apre Boya Tekstil işyeri yönetimi, sendikamız yetki aşamasına gelmesine rağmen çalışanlarına karşı haksız ve hukuksuz tavırlarını sürdürmeye devam ediyor. Ramazan Bayramı öncesi sendikal faaliyet yürüttüğü gerekçesiyle bir kadın üyemizi işten çıkaran, bu çıkışa tepki gösteren 22 üyemizi daha işten çıkartarak sendikal örgütlenmeyi engelleme çalışmasını sürdürmektedir.

Haksız ve hukuksuzluğa karşı Bursa Şubemizin işten atılan üyeleri ile birlikte 17 Mayıs 2021 Pazartesi tarihi itibariyle iş yeri kapısı önünde ‘’direniş ve mücadele çadırı’’ kurdu. Konu ile ilgili olarak Sendikamızın Bursa Şube Başkanı Nihat Şeker şunları söyledi:

Atılım Desen Apre Boya Tekstil'de işveren ve işveren vekilleri, işletmede adeta cehennemin yollarını iyi niyet taşlarıyla örmüştür. Öyle ki tam kapanma sürecinde çalışma izin belgesi çıkaracaklarını bahane ederek işçilerin e-Devlet şifrelerini toplamışlardır. Ancak alınan şifrelerin hangi işçilerin sendikamız TEKSİF'e üye olup olmadığının tespit edilmesi için kullanıldığı ortaya çıkmıştır. Şifreler alındıktan sonra sendikamıza üye işçilere yönelik baskılar yapılmış ve sendikadan istifaya zorlanmışlardır. Daha sonra işletmede sendikal örgütlenmenin öncülerinden olan Serap Yumuşak, çeşitli bahaneler öne sürülerek 7 Mayıs'ta işbaşı yaptırılmamıştır. Bu durum karşısında vardiyada olan üyelerimiz de üretimi durdurarak arkadaşlarına sahip çıkmıştır. İşveren ve işveren vekilleri, yasadışı uygulamalarını ve baskılarını sürdürmüş, 22 üyemizi daha işten çıkarmıştır. Hâlâ işletmede üyelerimize yönelik bir dizi psikolojik şiddet uygulamaları devam etmektedir. Buradan işçilerin anayasal haklarına saygı duymayarak yasadışı uygulamalara başvuran işveren ve işveren vekillerini uyarıyoruz. İşçileri sendikadan istifaya zorlamak veya sendikal faaliyete katılmamaları için baskı kurmak, tehdit etmek Türk Ceza Kanunumuza göre suç teşkil etmektedir ve iki yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaktadır. Bir an önce yasadışı uygulamalarınızdan vazgeçin, işçilerin anayasal hakkına saygı gösterin. Sendika olarak yetkililer hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunacağız. İşletme önünde 17 Mayıs itibarıyla direniş çadırımızı kurduk. Bursa halkını ve emekten yana olan herkesi mücadelemize destek olmaya çağırıyoruz. İşletmede işten atılan üyelerimiz işe geri alınana kadar ve toplu sözleşme imzalanana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.

 

Foto Galeri
Diğer Haberler
1.