ASGARİ ÜCRET TEPSİT KOMİSYONU 3. TOPLANTISINI TİSK’İN EV SAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİRDİ
Yayın Tarihi : 09/12/2021

ASGARİ ÜCRET TEPSİT KOMİSYONU 3. TOPLANTISINI TİSK’İN EV SAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİRDİ

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022'de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında üçüncü kez toplandı. 2022 Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplantısı, 9 Aralık 2021 Perşembe  günü TİSK’in ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, TEKSİF Sendikası Genel Başkanımız ve TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri  Nazmi IRGAT, TİSK Genel Sekreteri Akansel KOÇ, Çalışma Genel Müdürü Nurcan ÖNDER ve diğer komisyon üyeleri katıldı.

Müzakere sonucu basın açıklaması yapıldı.

Genel Başkanımız Nazmi Irgat ise şu ifadeleri kullandı:

"İçinde bulunduğumuz şartlar içerisinde asgari ücretli ve tüm çalışanların sıkıntılarını giderecek bir asgari ücret olsun istedik. Size iyi yorumlar aktardık ancak geldiğimiz yolda aynı durumda değiliz. Komisyonun sağlıklı bir karar vermesi söz konusu olamadı. TÜİK’in açıkladığı enflasyon ile gerçek hayatta yaşadığımız enflasyonda fark var. Döviz kurlarının yüzde 85 arttığını görüyoruz. Son 1.5 ayda anormal şekilde artan enflasyon insanların alım gücünün düşmesi dar gelirli insanları daha da zora soktu. Yaşanan enflasyon çarşı Pazar enflasyonunun ve büyüme rakamları da açıklanıyor. Büyümeden de refah payı alacağımız bir asgari ücret bekliyoruz. Ancak şu ana kadar bunu sağlayamadık. Asgari ücretlinin gülümseyeceği ve refah seviyesinin artacağı bir asgari ücreti bulamadık. Bir toplantımız daha olacak ama başlangıçta erken bitiririz gibi düşünmüştük. 2022 yılı değerlendirme hesapları yapılsın istedik ancak benim kanaatimce öyle bir konum olmadığı ortaya çıkmış oldu.

İşverenlerimizin büyük itirazı üzerine TÜİK rakamları açıklayamadı komisyon başkanımız açıkladı. Enflasyonunda 435 kalemde değerlendirme yapıyor ancak asgari ücretlinin ana kalemi 30 civarındadır. Kira, konut ulaşım vs ele alındığı zaman yüzde 50’den fazla arttığını görüyoruz. Tespitinde bunların dikkate alınacağı kanaatiyle asgari ücretin milli gelirden pay alacak bir yapıya ulaşması beklentimizdi. Önümüzdeki toplantılarda bunu umarım gideririz."

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun dördüncü ve son toplantısı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.

 

 

 

Foto Galeri
Diğer Haberler
1. 2. 3. 4. 5.. . . 15. 16. 17. [»] [»»]