25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü
Yayın Tarihi : 25/11/2020

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü

 

Başlatmış oldukları eşitlik mücadelesi uğruna hayatlarını veren Dominik’li Maribel kardeşlerin ölüm yıldönümü olan 25 Kasım tarihi, 1999 yılında kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Kararı ile ilan edilmesi sonucu “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” halini aldı.

Dominik Cumhuriyeti’nde yaşayan Patria, Minerva ve María Teresa isimli Mirabel kardeşlerin, 1930’dan 1961’e kadar ülke yönetimindeki Rafael Trujillo diktatörlüğüne karşı mücadelesi sırasında, 25 Kasım 1960 tarihinde Kardeşler, mücadelelerinden dolayı diktatörlük polislerince öldürüldü. Kardeşlerin ölümüne kaza süsü verildi ve yandaş medya tarafından olayın araba kazası sonucu olduğuna dair haberler çıkmasına rağmen Mirabel Kardeşlerin kurdukları Clandestine Hareketi öldürülmelerinden bir yıl sonra diktatörlüğün yıkılmasında önemli rol oynadı. 1999 yılında da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda, Mirabel Kardeşlerin ölüm yıl dönümü olan 25 Kasım günü, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan edildi.

Bu özel günün başlangıcı olduğu cinsiyete dayalı şiddete karşı düzenlenen kampanya kapsamında, dünya genelindeki kişi ve kuruluşlar kadın ve kız çocuklarına yönelik şiddetin yok edilmesi ve önlenmesi için çağrı yapmaktadır.

Bizler de Teksif Sendikası olarak, örgütlü işyerlerimizde gerçekleştirdiğimiz maske, önlük, dönkart ve ‘Kadın Hakları ve Eşitlik’ içerikli broşür çalışmalarımızla kampanyayı destekleyerek kadına karşı şiddetin önlenmesi konusuna dikkat çekmek istedik.

 

Foto Galeri
Diğer Haberler
1.