ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU 3. TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ
Yayın Tarihi : 22/12/2020

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU 3. TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

 

 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun üçüncü toplantısı 22 Aralık 2020 tarihinde, Konfederasyonumuz Türk-İş’in ev sahipliğinde, Covid-19 tedbirleri çerçevesinde çevrim içi olarak gerçekleşti. İşçi Kesiminin Genel Başkanımız ve Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT’ın liderliğiyle temsil edildiği Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda TÜİK, bekar bir işçinin asgari geçim tutarının çalışanlar için 2 bin 792 lira 10 kuruş olarak hesaplandığını paylaştı. Konfederasyonumuz açıklanan bu rakamlar üzerine şu görüşleri paylaştı:

 

“ Kasım ayına ait bu rakamlar, ülke gerçeklerini kesinlikle yansıtmıyor. Aralık ayı ve gelecek yıl enflasyon verisi göz önünde bulundurulduğunda, bu rakamların daha da düşük kalacağı ortada. TÜİK'in açıkladığı rakamın sadece bekar bir işçi için geçerli olduğuna dikkati çekiyoruz. Mevcutta aylık 2 bin 324 lira olan asgari ücretle geçinilmediğini işverenler de hükümet de gayet iyi biliyor. Görüşmelerin başından beri dile getirdiğimiz ‘İnsan onuruna yakışır bir ücret’. Bunu savunmaya devam edeceğiz. TÜİK'in bugün açıkladığı rakamlar, maalesef çalışanların beklentilerinin altında kaldı.

 

Bugün yaklaşık olarak 7 milyon insanımız asgari ücretle geçinmek zorunda kalıyor. Enflasyon, geçim şartları ve ele geçen asgari ücret miktarı herkesin malumu. Bu nedenle işveren ve hükümet, insanların tebessüm edeceği, mutlu olacağı bir rakamı masaya getirmeli. Daha önce de söylediğimiz gibi, çalışanların kabul edeceği bir rakam olursa Türk-İş olarak buna 'evet' deriz. İşveren ve hükümetten tekliflerini bekliyoruz. Gelecek teklife göre, durumu yeniden değerlendireceğiz."

 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun dördüncü ve son toplantısı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ev sahipliğinde yılın son haftası gerçekleştirilecek.

 

 

 

 

Foto Galeri
Diğer Haberler
1. 2. 3. 4. 5.. . . 9. 10. 11. [»] [»»]